EgészségHasznosHírek

10 elsősegélynyújtási hiba, amit a legtöbben elkövetünk…

Az alapvető elsősegélynyújtási ismeretek birtokában lenni, életbevágóan fontos. Mégis, még inkább kritikus, hogy ezeket a módszereket helyesen is alkalmazzuk. Nincs helye kompromisszumnak, ha valakinek az életét mentenénk meg. Ebben a cikkben a leggyakrabban elkövetett elsősegélynyújtási hibákat gyűjtöttük össze.

1. Sebkezelés hidrogén-peroxiddal, jóddal és alkohollal veszélyes

A probléma: A hidrogén-peroxid tönkreteszi a kötőszöveti sejteket, megakadályozva ezzel a seb gyógyulását. A jód és az alkohol megégeti az egészséges szöveteket, fájdalmat és égési sérüléseket okozva.

Helyes módszer: Mossuk le a sebet tiszta, vagy felforralt vízzel, majd kenjük be antibakteriális kenőccsel. Nincs szükség a seb bekötésére, mert azzal csak hátráltatjuk a gyógyulás folyamatát.

2. Újraélesztéssel bordatörést és tüdőkárosodást okozhatunk

A probléma: A mellkasra gyakorolt nyomás során a bordák könnyen eltörhetnek, ami súlyos károkat okozhat a tüdőben és a szívben.

Helyes módszer: Újraélesztést csak akkor kezdjünk, ha biztosan tudjuk, hogy az érintettnek nincs pulzusa és nem lélegzik, valamint nem tartózkodik orvos a közelben. Míg egy személy hívja a mentőket, valaki más elkezdheti a szünet nélküli újraélesztést, percenként 100 kompresszióval. Csecsemőknél két ujjal és más ütemben kell végezni. A lélegeztetést kizárólag akkor kezdjük el, ha a szív már újra működik.

3. A paracetamol májkárosodást okozhat

A probléma: A paracetamol vagy acetaminofen gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, és nagyon sok gyógyszerben megtalálható. Túladagolása azonban máj- és vesekárosodást okozhat.

Helyes módszer: Tartsuk be az adagolási útmutatót! Felnőtteknek a maximális adagolás 1g alkalmanként (max. 4g naponta). Az efféle összetevő számos gyógyszerben megtalálható, leginkább az influenza elleni szerekben. Túladagolása komoly következményekkel járhat.

4. Orrvérzésnél ne dőljünk hátra, és ne feküdjünk a hátunkra

A probléma: Ha ezt tesszük, nő a vérnyomás a fejünkben. Nem tudhatjuk, hogy mennyire súlyos a vérzés, mivel a vér bejuthat a tüdőbe és hányást is okozhat.

Helyes módszer: Tartsuk a fejünket egyenesen, hogy csökkentsük a nyomást, tegyünk hideg borogatást az orrunkra, és nyomjuk be az orrlyukainkat 15 percre. Közben lélegezzünk a szánkon át. Ha a vérzés nem szűnik meg vagy sérülés miatt kezdődött, hívjunk mentőt.

5. Autóbalesetnél ne húzzuk ki a sérültet az autóból és ne tegyük kényelmesebb testhelyzetbe

A probléma: Autóbaleseteknél a legtöbb haláleset oka a nyak- vagy gerincsérülés. A legkisebb mozdulat is végzetes lehet a sérült számára, mivel belehalhat vagy lebénulhat.

Helyes módszer: Ha a sérült esetében fönnáll a fej-, nyak- vagy gerincsérülés kockázata (pl. nem érzi a végtagjait, de nem vérzik), hívd a mentőket és figyeld a sérült légzését, míg a mentőszemélyzet megérkezik.

6. Súlyos mérgezés esetén ne vegyünk be hányást előidéző szereket

A probléma: Hánytató szerek használatakor a mérgező anyagok újra bekerülhetnek a szervezetbe, a belégzésük pedig tüdőgyulladást vagy aszfixiát (fulladást) okozhat.

Helyes módszer: Ha mérgezés gyanúja merül fel, azonnal mentőt kell hívni, tájékoztatva őket a tünetekről és a mérgezés feltehető forrásáról. Szintén fontos, hogy ne próbáljuk meg öndiagnosztizálni a betegséget, mivel a gyógyszerek túladagolása vagy az alkoholmérgezés olyan veszélyes lehet, mintha egy pohár benzint innánk meg. Segítség nélkül a halál akár egy órán belül bekövetkezhet.

7. A vérző seben az ér elszorítása amputáláshoz vezethet

A probléma: Ha nem megfelelően vagy szükségtelenül szorítjuk el az eret, az túlzott nyomást okozhat a végtagban. A vérzést nem állítja meg, viszont a vérkeringést igen, ami a végtag elhalásához vezet.

Helyes módszer: Tegyünk nagy mennyiségű steril gézt vagy tiszta ruhát a sebre és nyomjuk erősen. Ennek elégnek kell lenni, míg a mentők megérkeznek. Kivételt képez az erős vérzés esete, ahol a halál kockázata nagyobb, mint egy végtag elvesztéséé.

8. Ájult személynél ne tegyünk kanalat a szájba a nyelv előhúzásához

A probléma: Ájult állapotban az illető lenyelheti vagy megfulladhat a szájába helyezett eszköztől.

Helyes módszer: Az ájult személy remeghet és belilulhat, de a szervezet önmagát szabályozza. Csak hívd az orvost, és gondoskodj arról, hogy az ájult személy biztonságos helyen feküdjön és megfelelően lélegezzen. Az összeesés után az ájult személyt fektessük az oldalára.

9. Ha kígyó harapott meg vagy mérgező rovar csípett, ne próbáljuk kiszívni a mérget

A probléma: A méreg az orális nyálkahártyán át könnyen bekerülhet az emberi szervezetbe, súlyosbítva a mérgezést, tüdőödémát és szívleállást okozva.

Helyes módszer: Ha az egyik végtagon keletkezett a harapás vagy csípés, feküdjünk le úgy, hogy az érintett végtag a szívünk alatt helyezkedjen el. Hívjuk a mentőket, tájékoztassuk őket a történtekről és igyunk sok folyadékot.

10. Sérült vagy beteg személyt ne szállítsunk a legközelebbi kórházba

A probléma: Nem minden kórházban érhető el a szükséges ellátás, egy sérültnek pedig a szállítás is túl veszélyes lehet.

Helyes módszer: Hívjuk a mentőket, és tájékoztassuk őket a helyzetről, illetve kövessük a diszpécser utasításait a sérült szállításához vagy várjuk meg a mentők érkezését.

Hogyan adunk be helyesen injekciót?

Helytelen módszer: Az injekciót megfeszített izomba adni, a tűt túl mélyen vagy túl felszínesen beszúrni.

Helyes módszer: Először is, mindig fertőtlenítsük meg a kezünket, és a területet is, ahol be fogjuk szúrni a tűt. Ha a fenékbe adunk injekciót, képzeletben osztjuk négy részre a fenekét, és a felső külső negyedébe szúrjuk be a tűt háromnegyedéig. Utána alkohollal lefújt vattapamacsot helyezzünk a szúrási pontra.

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET