1A történelem hihetetlen történetei: 11 szokatlan és elképesztő tény, ami szinte már fikciónak tűnik
2Az ébresztőóra korábbi verziója: A Középkori ébresztők
Nem szívesen ébredsz az ébresztőóra zajára reggel? Nos, gondolj bele, hogy mennyire erőltetett lenne, ha az ajtódon kopogtatna az ébresztő. Igen, a középkorban volt olyan foglalkozás, amit „ébresztőként” definiáltak. Az ébresztők feladatkitűzője egyszerű volt – hívja fel az emberek figyelmét az új napra, hogy elkezdhessenek dolgozni.
A rendszer általában simán működött, hacsak nem volt olyan ember, aki nem tudott könnyen ébredni. Ezekkel az alvósakkal szemben az ébresztők radikális lépéseket alkalmaztak, például szárított borsóval lövöldözték ablakaikat. Így biztosan nem aludtál tovább!
3Személyre szóló ébresztő a halottaknak?
A 19. századi élet nem volt könnyű: háborúk, járványok, újonnan felfedezett betegségek… Nem csoda, hogy sok ember minden iránt irracionális félelmet érzett. Különösen a temetések inspiráltak félelmet: az emberek aggódtak, hogy élve temetik el őket.
Az álnok halál fogalmát már akkoriban is ismerték, de senki sem tudta meg különböztetni az igazi haláltól. Ezért biztonsági intézkedésként bevezették a „biztonságos koporsók“ rendszerét. A halottak kezébe kötelet helyeztek, amit a koporsó fölött elhelyezett haranghoz kötöttek. Ha harangszó hallatszott a temetőből, az azt jelentette, hogy valakit valóban élve temettek el.
4Az életmentő konyakkal töltött hőmérő
A 17. században az orvosi gyakorlat még elég különleges volt. Például a hőmérők konyakkal voltak feltöltve, nem higannyal. Ki gondolta volna, hogy a betegség ennyire szórakoztató lenne?
A konyaknak nagy a viszkozitása és kiváló a hővezető képessége, ezért a folyadékoszlop lassan nőtt, és viszonylag pontosan mutatta a testhőmérsékletet. 1719-ben ez a módszer kiment a divatból, amikor Fahrenheit higannyal cserélte fel a konyakot. Köszönjük, Fahrenheit!
5Hát miért üldözték a macskákat ép a középkorban?
Amellett, hogy az egyiptomiak mennyire szerették a macskákat, érdekes, hogy az európaiak ugyanannyira utálták őket. A középkorban azt tartották, hogy a macskák a kapcsolatot jelentik az ember és a sátán között. Nagyon kegyetlenül üldözték az állatokat, különösen a fekete macskákat.
6A fülbevaló története: Meglepően uniszex
Manapság a fülbevaló elsősorban női kiegészítő, de ez a felfogás alapvetően téves: eredetileg uniszex ékszerről van szó. Mind férfiak, mind nők hordták, valójában a férfiak gyakrabban viselték: a királyi családok és a magas rangú nemeseinek képviselői mindig csinos aranykarikákkal a fülükben jelentek meg a nyilvánosság előtt. Even earlier, priests also wore them during service.
7Az ironikus sors: Óvakodj az autótól
1908-ban egy rendkívüli eset történt New Yorkban: Toronto belvárosában, ahol csak egy autó volt forgalomban, a jármű gázolta el az egyetlen gyalogost. A helyzet maga különleges volt, figyelembe véve az akkori autók sebességét, szinte lehetetlen volt elgázolni valakit. De a legviccesebb része ennek a történetnek, hogy a Ford autó sofőrje Henry Fordot gázolta el, aki nevét adta az autógyártó cégnek.
Te melyik tényt találtad a leginkább meglepőnek?