Valószínűleg már sokszor hallottad, hogy a szoptatás csodákra képes. Nos, igazad van! Nemcsak az anyát segíti abban, hogy visszanyerje korábbi alakját a szülés után – ami önmagában is szupererőnek számít, hanem számos további biológiai, élettani és pszichológiai előnyt biztosít mind az anyának, mind a babának. Ismerjetek meg néhányat a sok csodálatos dolog közül, amit a szoptatás képes létrehozni.
1. Segít a fogyásban
A szoptatás során a test energiát éget, ami hozzájárul a felesleges kalóriák elégetéséhez. Naponta akár 500 kalóriát is elégethetsz, ami hozzájárulhat a szülés utáni visszatéréshez az előző súlyodhoz – mindezt edzés nélkül.
2. Anyatejed egyéni íz- és színvilágot biztosít
A szoptató anyák teje a tápanyag- és vitaminbevitel hatására változatos ízekben és színekben kerül a babához, ezáltal kiszélesíti érzésvilágát, és hozzászoktatja különféle ízekhez. Fontos kihangsúlyozni, hogy az anyatej nem mindig fehér. Az elfogyasztott ételek és vitaminok hatására a tej árnyalatai változhatnak, az enyhén kékestől, zöldesig, a rózsaszínesig terjedő skálán.
3. Testünk képes alkalmazkodni és változtatni az anyatej összetételén
A szoptatás során termelt tejünk „okos”. A test képes változtatni az anyatej összetételén, és alkalmazkodni a baba fiziológiai igényeihez. Mivel a babák gyorsan növekednek és fejlődnek és rendszeresen szükségük van extra tápanyagokra, a szervezetünk ezt a folyamatot folyamatosan figyelemmel kíséri, és képes arra, hogy saját maga állítsa be az anyatej összetételét, aszerint, hogy milyen periódus van: növekedési szakasz vagy éppen betegséggel történő megküzdés.
4. Őssejtforrás a babának
Mivel a fejlődés alatt álló baba még mindig számít az anyjától kapott további támogatásra a növekedése során, az anyatej kulcsfontosságú szerepet játszik, mivel tartalmazza azokat az őssejteket, amelyek a baba szervezetében, például az agyban, a szívben, a vesében és a csontszövetben találhatóak.
5. Endorfinbombát zúdítja az anyára és a babára is
A szoptatás az oxitocin hormon felszabadítását idézi elő mind az anya, mind a baba agyában. Ez a boldogságért és a biztonságérzetért felelős hormon segít megnyugtatni az anyát, és helyreállítja a stressz és a szorongás szintjét.
6. Védelmet biztosít rák és egyéb betegségek ellen
Terjednek kutatások, melyek szerint lehet összefüggés az anyák rákellenes védelme és a szoptatás között. Olyan betegségek esetén, mint a mellrák és a petefészekrák, a szívbetegségek, a poszt-partum depresszió és a stroke, a szoptatásnak hosszú távú védő hatása van. Minél tovább szopik az anya, annál nagyobb védelmet élvez.
7. Megvédi a babát betegségektől
A szakértők szerint a szoptatás csökkenti a különböző betegségek, mint a fülgyulladás, a légzőszervi fertőzések és az emésztőrendszeri betegségek előfordulását a babák között. Az anyatejnek fontos szerepe van a baba immunrendszerének erősítésében, előkészítve a szervezetét a gyermekkori kihívásokra.
8. Jó hatással van a baba intelligenciájára és memóriájára
Szoptatással még okosabbá teheted a babádat. Kutatások szerint, minél többet szoptat valaki – különösképpen a szülés utáni első 28 napban -, annál jobban fejlődik a baba agya, így kognitív képességei javulnak és növekszik a intelligencia értéke.
9. Növekvő fehérjetartalom az anyatejben a koraszülött babánál
Ha koraszülött babáról van szó, az anya szervezete extra fehérjével dúsítja az anyatejet, hogy támogassa a baba fejlődését. Ezen felül, az anyatej a korai szakaszban gazdag zsírokban, kalciumban és más ásványi anyagokban, melyek elengedhetetlenek a csontok és az agy normál fejlődéséhez, és védelmet nyújtanak a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.
10. Segít elkerülni a csecsemő korai elhízását
Az anyatej természetes módon segít a baba egészséges súlygyarapodásában és és csökkenti a későbbi elhízás lehetőségét is. Kutatások szerint, azok a babák, akiket szoptattak, 30% -kal kisebb eséllyel váltak túlsúlyossá. Minden hónappal, amikor a baba anyatejet kap, 4% -kal csökken az elhízás esélye. A kutatók szerint ennek oka, hogy az anyatejjel táplált babáknak több a hasznos baktérium a beleikben, amely elősegíti a megfelelő bélflóra kialakítását és befolyásolja a zsírraktározást.
11. Egyik legjobb módja a szoros anya-baba kötelék kialakításának
Számosságát mutató kutatás szerint a szoptatás az anya és a baba közötti legmélyebb kötelék egyik módja. Az oxitocin hormonnak köszönhetően az anyaság ösztöne még erősebb lesz, összehozza őket, fejleszti a kölcsönös szeretet érzését. Ennek eredményeként az anya képes gyorsan reagálni a baba igényeire, rugalmasabban viselkedni, jobban érti a babája jelzéseit, a baba pedig biztonságban érzi magát anyja mellett.
12. Legyőzi a csontritkulást, erősíti az anya csontjait
Ha aggódsz, hogy a baba egyszerűen „kiszívja” belőled az összes kalciumot, van jó hírünk! Kutatók úgy vélik, hogy a szoptatás során a szervezetünk még képes a kalcium jobb hasznosítására, ezért 6 hónap elteltével az anya csontjai erősebbek lesznek, mint a terhesség előtt voltak. Sőt, a szoptatás hozzájárulhat a csontritkulás későbbi kialakulásának csökkentéséhez.