Valószínűleg Te is abba a tévhitbe esel, hogy ha olajat adsz a tészta főzővizéhez, akkor az segíti elkerülni, hogy összeragadjon. De csak rontsz vele a helyzeten. Ha szósszal is szeretnél főzni, az olaj csak akadályozza, hogy a szósz megtapadjon a tésztán, ami csak csalódást okoz. A következő hibák elkövetése nélkül azonban az étel éppen olyan lesz, amit elvársz.
1. Olajat adsz a tészta főzővízéhez.
Az a nézet, hogy ha olajat adunk a tészta főzővízéhez, azzal megakadályozhatjuk, hogy a tészta összeragadjon. Azonban ez súlyos tévedés, különön akkor, ha szósz is kerül a tésztára, mert az olaj csak akadályozza, hogy a szósz megtapadjon a tésztán.
2. Leöntöd a tészta főzővizét, és leöblíted a tésztát.
Sokan csak leszűrik a vizet, amikor a tészta már kész van. De ha megtartod egy kicsit a főzővizet, akkor az étel sokkal ízletesebbé válik. Adj hozzá némi szószt, hogy az állaga egyenletesebb legyen. Ha pedig leöblíted a tésztát, letisztítod róla a keményítőt, melynek következtében már nem fog rátapadni a szósz.
3. Túl sokat vársz, mielőtt megkevered a tésztát.
Fontos, hogy azonnal alaposan keverd meg a tésztát. A tészta ugyanis leginkább a főzés megkezdésekor ragad össze, amikor a keményítő kiválik belőle.
4. Nem hagyod felolvadni a húst.
Ha a húst fagyasztóban tartod, de nem hagyod, hogy kellően felolvadjon, akkor a hús egyenetlenül fog megsülni. A belseje még nyersen marad, míg a külseje megéghet.
5. Nem hagyod pihenni a húst, mielőtt felszeleteled.
A húsban a legtöbb lé van benne a belső részén. Jobb, ha vársz néhány percet még a szeletelés előtt, így a lé a hús középső részeiből át tud jutni a széleihez is.
6. Megkevered a rizst.
Hacsak nem rizottót rizst főzöl, ne kevergesd a rizst. Mert ezzel csak aktiválod a keményítőt, ami után a rizs túl nyálkássá válik.
7. Felemeled a fedőt, miközben rizst főzöl.
Ne vedd le a fedőt, hogy ellenőrizd, megfőtt-e a rizs. Ha a hő elengedődik az edénytől, akkor a rizszemek, melyek az edény tetejéhez vannak közeli, kevésbé fogják megfőni, mint azok, melyek az alján vannak. Mivel a víz és a rizs arányát is megváltoztatod, a rizs szárazabb lehet mint kellene.
8. Extra szűz olívaolajban sütöd az ételt.
Az extra szűz olívaolaj füstpontja alacsony. Ezért, ha nagy hőmérsékletnek teszed ki, akkor az étel kellemetlen szagú lesz, és toxikus anyagok válnak ki belőle.
9. Nem figyelsz rá, hogy a hal száraz legyen.
Ha a halad száraznak hagyod a sütés előtt, akkor inkább párolódni fog a serpenyőben, mintsem sülni. Végeredményképpen nem képződik rajta roppanós kéreg.
10. Hirtelen sütöd a nedves zöldségeket.
Miután megmostad a zöldségeket, szárítsd meg őket, mert a víztől rengeteg gőz fog képződni, mely tönkreteszi a zöldséget és szintén veszít az ízén is.
11. Hideg vajat vagy tejszínt adsz a krumplipüréhez.
Ha hidegen adod hozzá ezeket az összetevőket a püréhez, akkor nem fognak egyenletesen elkeveredni benne. Jobb, ha kissé felmelegíted a vajat és a tejszínt, majd hozzákevered a püréhez.
12. Túl sok mindent teszel a serpenyőbe.
Amikor többen vacsoráznak, hajlamos vagy telepakolni a serpenyőt. Ez azonban növeli annak a kockázatát, hogy az étel túlságosan száraz lesz. A hő csökken, ami miatt a hús elveszíti a nedvességtartalmát.
13. Túl korán adsz hozzá fokhagymát az ételhez.
A fokhagyma hamar megég, ezért ha már a főzés elején hozzá teszed az ételhez, akkor az egész ízvilágot tönkreteheted vele. Fontos, hogy csak a végén add hozzá, hogy ne égjen meg.
14. Előmelegítés nélkül teszed bet az ételt a serpenyőbe.
Mielőtt bármit is beletennél, forrósítsd fel néhány percig üresen a serpenyőt, máskülönben a belekerülő étel nem fog egyenletesen átsülni.
15. Nem főzöd elő a burgonyát, mielőtt megpirítod.
Ha nyers burgonyát teszel a sütőbe, előfordulhat, hogy a külseje megég, míg a belseje nyers marad. A végén kiderül, hogy már eleve kellett volna megfőzni, és csak ezután pirítani.