A nagytestű kutyák híresek nagy szíveikről, amellyel gazdáikat szeretettel halmozzák el. De mi a helyzet ezekkel a bolygónk legötletesebb méretű ebekkel, amelyek mellett még a huskyk és labradorok is eltörpülnek? Lehet, hogy meglepő, de ezek az óriások ugyanolyan szeretetéhesek és gyengédek, mint kisebb rokonaik. Bevezetünk benneteket a legnagyobb kutyafajták világába, akik szó szerint minden gazdi életét kitöltik.
1: Skót szarvasagár (35-50kg)
Ez a fajta korábban csak a hajtóvadászatban vett részt, de ma már otthonok kedvelt négylábúja. Bár óriási méretükkel lenyűgözik az embereket, sovány testfelépítésük miatt súlyuk nem a méreteikkel van arányban.
2: Kuvasz (40-52kg)
Az ősi magyar fajtákat kedvelők kedvence, a kuvasz a legelők őrzésére használódott az őseink által. Különleges az ő karakterük: önfejűek, és nem mutatnak túl nagy érdeklődést a játékok vagy feladatok iránt. Gazdájuknak el kell tudnia sajátítani a juhászkutyák tartásához szükséges készségeket.
3: Bernáthegyi (38-55kg)
A bernáthegyiek ragaszkodóak, kedvesek, és szeretik a gyerekeket. Svájcban, az Alpokban alakult ki ez a fajta, az ő neve is onnan ered, hogy a Szent Bernát templomban tenyésztették őket a 11. században.
4: Komondor (40-60kg)
Az egyik legkülönlegesebb külsőt mutató magyar fajta a komondor, amit „raszta kutyának” is szoktak nevezni. Rendkívül erős őrző-védő tulajdonsága van, és az otthonok és állatok védelmében egyedülállóan teljesítettek az elmúlt évszázadokban.
5: Ír farkaskutya (50-55kg)
Az ír farkaskutyákat bár félelmetes kinézetük ellenére, nyugodt és kedves lényük jellemzi. Az első említése a 4. századból, egy római konzul tollából származik.
6: Újfundlandi (54-68kg)
Az újfundlandi a kanadai munkakutyák szülötte, de ma már leginkább csak szobakutyaként találkozhatunk vele, mivel rendkívül ragaszkodó és barátságos karakterrel rendelkezik. Manapság még mindig jól ellenállnak a nagy fizikai terheléseknek, és mancsaik között a lábujjaknál úszóhártyák segítik őket a vízben való kiváló úszásban.
7: Leonbergi (41-77kg)
Ez a hatalmas figura Németországból származik. Tenyésztéséhez bernáthegyiket kereszteztek landseer kutyákkal, majd hozzáadtak még a keverékhez pireneusi hegyikutya vért. Ennek köszönhetően alakult ki ez az oroszlánt idéző fajta.
8: Nápolyi masztiff (50-70kg)
A nápolyi masztiff egy erejét az ókori római arénákban megmérettetett kutyákban láthatjuk. Egy igazi nehézsúlyú bajnok.
9: Kaukázusi juhászkutya (50-70kg)
Ha megnyugodtatna, hogy egy teljesen rettenthetetlen, nagy termetű óriás védi a házat, akkor a kaukázusi juhászkutya a legjobb választás. A legrégibb kutyafajták közé tartozik, pásztorkutyák vérvonalából származik.
10: Közép-ázsiai juhászkutya (40-80kg)
A közép-ázsiai juhászkutya olyan ritka kutyafajta, mely nem tenyésztők által, hanem természetes szelekcióval alakult ki. Eredete Közép-Ázsiában található, kutatók becslései szerint pedig több mint 4000 éves.
11: Dán dog (63-79kg)
A dán dog a világ egyik legmagasabb és legnehezebb kutyája. Magasságuk négylábon állva is elérheti a 90 centimétert, súlyuk pedig átlagosan 70 kilogramm. Játékos szeretetükkel rendszerint azt hiszik magukról, hogy pici kiskutyák, és úgy is ugranak a gazdájukra.
12: Tosza inu (40-90kg)
A tosza inu vagy japán masztiff hűséges és intelligens kutya, melyet Japán Tosza tartományában tenyésztettek ki kutyaviadal céljából, de napjainkra már megbízható baráttá és védelmezővé vált. Makacs természetét és nehéz méretét csak rendkívül figyelmes neveléssel tudják a gazdik kezelni.
13: Tibeti masztiff (48-82kg)
A tibeti masztiff egy legendás, csodálatos elméjű kutya, melynek kiváló őrző és védelmező tulajdonságait már a tibeti szerzetesek és nomádok is megtapasztalhatták a történelem folyamán. Az ókorban már létezett, sőt Arisztotelész is csodával határosnak tartotta a masztiff képességeit.
14: Spanyol masztiff (50-85kg)
A spanyol masztiff eközül az egyik legintelligensebb és leghatékonyabb kutya, melynek őriző és pásztor jellegét a spanyol őskutyafajtákból örökölte. Végtelen távolságokat képes megtenni és megbízhatóan védi a territoriumát minden körülmények között.
15: Boerboel (60-90kg)
A boerboel egy született sportoló és őrző kutya, amelyet kifejezetten azért tenyésztettek, hogy megvédje a gazda tulajdonát. A 20. században a fajta majdnem kihalt, de a kutyabarátoknak köszönhetően ma is élnek boerboelek a világon.
16: Angol masztiff (60-115kg)
Az angol masztiff a világ egyik legnagyobb és legsúlyosabb kutyafajtája, mindössze a nagy termetek említésekor. Hatalmasságuk ellenére nagyon barátságos és gyengéd természettel rendelkeznek, 100 kilogrammos testsúlyuk nem szokatlan. A különösen nagy egyedek még a súlyrekordokat is döntögessék, számukra a 130 kilogramm sem álom az óriási bicepsz és hasizom feltétele esetén.