Minden évben több mint 7 millió hektárnyi erdő veszik el a föld fölött. Ez legalább annyi, mint a Panama területe. E nagyméretű környezeti változások az emberekre, valamint az élőhelyüket elveszítő, számtalan állatfajra is hatással vannak. A mai kor emberiségének talán legfontosabb feladata lenne, hogy korábbi, rövidlátó tevékenységeit visszafordítsa, vagy legalább enyhítse a világ pusztítását. Sebastião és Lélia Salgado brazil házaspár bebizonyította, hogy e küzdelem nem csak a nagyoknak való.
Az álom, ami megújította az erdőt
1994-ben Sebastião Salgado, a brazil fotóriporter visszatért Kelet-Afrikából, ahol a borzalmas ruandai népirtást dokumentálta. Az átéltek után erdős otthonába szeretett volna visszavonulni, de szembesülnie kellett a szomorú ténnyel, hogy Minas Geraisban az egykor zöldellő erdőség helyén száraz, szinte életnélküli terület maradt csupán, élővilágából alig valami.
Felesége, Lélia megfogalmazott egy nagy, talán lehetetlennek tűnő tervet: az erdő visszaállítható az eredeti állapotába, ha minden erőforrásukat erre fordítják. Sebastião támogatni kezdte a tervet, így közösen elhatározták, hogy újból erdővé változtatják a területet olyan növényekkel, melyek ezen a vidéken valóban őshonosak voltak.
A tervezet, amit támogatókkal osztottak meg
1998-ban Salgado elültette az első magot, de tisztában voltak vele, hogy közülük ketten képtelenek lennének megoldani ezt a hatalmas feladatot. Több mint 700 hektárnyi elsivatagosodott terület visszaerdősítéséhez további 24 emberrel bővítették a csapatot, akik segítettek a gyomirtásban, palánták ültetésében és öntözésében.
Sebastião közben önkéntesek és támogatók hálózatát szervezte, akik segítettek a projekt finanszírozásában. Felhívást jelentett meg az Instituto Terra nevű szervezetükben, melynek fő célja a környezet védelme és az ökoszisztéma helyreállítása.
Az Instituto Terra az Atlanti-parti Esőerdő Rezervátum területén növekedő fajok visszaállításával kívánta helyreállítani a térség ökoszisztémáját. Az emberek figyelmének felkeltése érdekében oktatási kampányt indítottak, melybe bevonódtak a tanárok, diákok, gazdák és helyi polgármesterek. Tanácsaikkal segítettek a gazdáknak, bányászoknak és mindenki másnak, aki az erdőkben dolgozik.
Az eredmény: egy újonnan született zöld paradicsom
1998 óta a csapat 294 fajból több mint 4 millió palántát ültetett el, több mint 600 hektárnyi területet visszaerdősítve. A korábban terméketlen, sivatagos terület újból életteli, zöld paradicsommá változott.
Az új erdő következtében az egész ökoszisztéma helyreállt. Az erdősített terület trópusi mikroklímájának köszönhetően megjelent a várva várt eső, a patakok újra tele lettek friss vízzel.
Az egészséges, természetes ökoszisztéma visszatértével az állatvilág is újjáéledt. A vidéken előforduló, mára már veszélyeztetett fajok – mint az 172 madárfaj, 33 féle emlős, 15 hüllő- és kétéltő faj – ismét otthont találtak a meguniált erdőben.
Az eltökélt pár bebizonyította, hogy kicsiben is nagyot lehet álmodni. Megmutatták, hogy bölcs és kitartó munkával bárki hozzájárulhat a bolygónk védelméhez.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült.
Nagy Alma
1 hozzászólás
Danyi István
2021-05-25 At 17:21
Úgy látom a jó szándék mellett csak k..va sok pénz kérdése az egész.
Válasz
HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ Mégsem szólok hozzá
Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét
Helytelen e-mail címet adott meg!
írja be e-mail címét
Jegyezze meg a böngésző a nevemet és az e-mail címemet a következő alkalomra, ha újra hozzá szeretnék szólni.
Δ