Az ösztrogén a női nemet meghatározó fő hormon, amely felelős a szaporító rendszer fejlődéséért és normális működéséért, illetve a nemi jellegzetességek, például a menstruációs ciklus, vagy a mell növekedésének kialakulásáért. Az egészség fenntartása érdekében fontos, hogy az ösztrogénszint a megfelelő tartományban maradjon, mivel a túlzott ösztrogén rákot okozhat a női testben.
Az ösztrogénszint emelkedésének okai
Két természetes ok miatt az ösztrogénszint emelkedhet: terhesség és pubertás alatt. Azonban más, külső tényezők, mint például a táplálkozás vagy a környezet is befolyásolhatják az ösztrogénszintet. Ma már sok élelmiszerben találkozhatunk magas ösztrogénszinttel, mivel ezeket gyakran növényvédőszerrel és növekedési hormonokkal kezelik. Javasolt, hogy vásárláskor ellenőrizze az élelmiszer eredetét a címkén.
A túlzott alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek, szívbetegség, cukorbetegség, elhízás és magas vérnyomás szintén elősegíthetik az ösztrogénszint emelkedését. A stressz is nagy szerepet játszik az ösztrogén termelésben.
A magas ösztrogénszint tünetei
Fontos, hogy figyeljen a tünetekre és ne habozzon felkeresni az orvost, ha bármilyen zavaró tünetet észlel. A magas ösztrogénszint jellemző tünetei a következők:
1. Feszülő és érzékeny mell
Sok nő tapasztal változásokat a mellben a menstruáció és a terhesség alatt, mivel a mell nagyon érzékeny a hormonokra. Ha azt veszi észre, hogy a mellei érzékenyebbek és duzzadtabbak a szokásosnál, az a magas ösztrogénszintre utalhat.
2. Hangulatingadozás
Az ösztrogén mentális és érzelmi változásokat is okozhat. A jellemző tünetek közé tartozik a depresszió, az idegesség, valamint a gyakori és indokolatlan érzelmi hullámzás.
3. Képződmények a mellben
Magas ösztrogénszint esetén a mellszövetben csomók alakulhatnak ki. Ezek érzékenységet, sőt, akár fájdalmat is okozhatnak. Ha a mellében csomót észlel, azonnal forduljon orvoshoz.
4. Hajhullás
Bár a hajhullás elsősorban férfiakat érint, de a túlzott ösztrogénszint miatt a nőknél is előfordulhat súlyos hajhullás. Mindez tovább súlyosbíthatja a depressziót, és fontos megjegyezni, hogy a hajhullás mértéke nagyban függ az életstílustól.
5. Testsúlynövekedés
Ha nem eszik többet, mint szokott, sem pedig fekszik egész nap a kanapén, mégis a nadrágja szűknek tűnik, az is a túlzott ösztrogénszint jele lehet. A felszaporodott testtömeghez puffadás is társulhat, és a fogyás is nehezebben megy.
6. Rendszertelen menstruációs ciklus
Aggodalomra adhat okot, ha a rendszerint pontos menstruációs ciklus egyszer csak kiszámíthatatlanná válik. A hormonok szabályozzák a ciklust, így azok egyensúlyának felborulása a ciklus rendszertelenné válásával járhat
7. Állandó kimerültségérzés
Természetes, ha rossz alvás után fáradtnak érzi magát, de ha szokásosnál gyakrabban vagy fáradt, és semmi sem változott, az jelezheti, hogy az ösztrogénszintje megváltozott.
8. Alvásproblémák
A magas ösztrogénszint alvásproblémákat okozhat. Akár az is előfordulhat, hogy nehézségei vannak az elalvással, de az is megtörténhet, hogy állandóan álmosságot érez. Ha az alvási szokásai hirtelen, látható ok nélkül változnak, az árulkodó jel lehet.
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át