Duzzadt láb
Ha az egyik lábad vastagabb, mint a másik, gyanakodj! A láb duzzadását az is okozhatja, hogy egy vérrög keletkezett a vénában, ami megakadályozza, hogy a vér visszarámoljon a szívbe.
Görcs
Ha húzódik, görcsöl az izom a lábadban és nem múlik el, az is lehet mélyvénás trombózis jele, pláne ha az előző tünet is jelentkezik. A kellemetlenség jelentkezhet lüktető fájdalom vagy nyomásérzékenység formájában is.
Megváltozik a lábad színe
Ha vörös, vagy kékes-lilás színt vesz fel a bőr a lábadon, azonnal fordulj orvoshoz! A rossz keringés okozza az elszíneződést és nagy baj lehet belőle!
Forró a bőr
Ha egy bizonyos részen melegebb a bőr, mint máshol, az a trombózis egyik legbiztosabb jele! Ezt is a felgyülemlett vér okozza.
A trombózis jelei enyhék… vagy épp erősek
Ezeknek a tüneteknek az intenzitása változik! Mindenki más, így ha csak enyhe fokban érzed magadon, vagy csak néhány napig vannak jelen, akkor is fordulj orvoshoz!
Visszatérő vagy rosszabbodó tünet
Onnan tudod megkülönböztetni a trombózisos duzzanatot attól, ha például meghúztad a bokád, hogy az utóbbi elmúlik és nem tér vissza! Ha nem múlik, visszatér, vagy tovább terjed akkor bizony komolyabb ok áll a háttérben!
Nincs semmilyen tüneted
A mélyvénás trombózist azért is hívják néma betegségnek, mert az esetek majdnem felében nem mutat tüneteket csak már nagyon előrehaladott állapotban. Ha a rizikófaktorok közül valamelyik igaz rád, fokozottan figyelj oda a lábaid jelzéseire. Ilyen rizikófaktor a fogamzásgátló szedése, a menopauza alatti hormonpótlás, a daganatos betegségek és az arra alkalmazott kezelések, a jelentősebb műtétek illetve a szülés utáni 6-8 hét is.
Ha a rizikófaktorok alapján veszélyeztetett vagy
Akkor mindenképpen keresd fel az orvosodat már a legkisebb gyanú estén is! Pont a betegség tünetmentessége miatt nem fogod tudni egyedül diagnosztizálni magad, de ha időben észreveszik a betegséget és megkapod rá a megfelelő gyógyszert (például vérhígítót), az életveszélyes állapot elkerülhető.