Az erdei vagy nagylevelű mályva, amely más néven nagypapsajt, csúszóka, füdzőrózsa néven is ismert, éppúgy gyógynövényként használatos, mint a kerek vagy kislevelű változata, a papsajtmályva. Ez utóbbi utak mentén, kerítések tövében, törmelékes területeken terem, de általában lakott területeken találkozhatunk vele.
A hazánkban széles körben elterjedt papsajt-mályva művelt talajon, parlag helyeken, kerítések és utak mentén, kertekben található meg. Útszéleken és sövények közelében nő leginkább, kedveli a napos, félárnyékos helyeket, és jól bírja a magas sótartalmú talajokat. Ez a fajta gyakran előfordul gyomtársulásokban. Nevét a korong alakú terméséről kapta, mely a kereksajtra hasonlít. Sok vidéken felnőtt ember emlékszik arra, hogy gyermekként papsajtot evett, vagy ezzel a növénnyel játszott.
A papsajtmályvában magas a nyálkatartalom, így a gyógyászatban hasonló célokra használják, mint a többi mályvacserjét. Kimondottan ajánlott súlyos bronchitises és hörghurutes esetekre, a köhögés és erős rekedtség tüneteinek enyhítésére, de heveny gége- és mandulagyulladás, illetve szájszárazság ellen is alkalmazható.
Borogatásként horzsolásokra, csípésekre, duzzanatokra, aranyérre, fekélyekre, daganatokra, köszvényes fájdalmakra, ekcéma esetén, valamint kéz- és lábdagadásra is használják. A borogatás segít megpuhítani a megduzzadt szöveteket, amely megkönnyíti a gyógyulást. Jó hatású a könnytermelés (váladékozó szem) esetén is. A növényt lehet frissen fogyasztani, szárított formában, salátában vagy akár főzve is. A termésénél megjelenő sajt íze miatt főzete gyomorfekély, bélhurut (bevonószerként) ellen bizonyult hatékonynak. Főzéskor a nyálkatartalma miatt a víz besűrűsödik, emelve ezzel az irritációcsökkentő hatását.
A langyos vízben hagyott papsajtteával történő szemlemosás és szemborogatás bevált a száraz könnyfolyás esetén. Főzet készíthetünk belőle egy marék szárított növény 1 liter hideg vízben történő főzésével, amit még 2-3 percig kell forralni a forrást követően. A langyos főzettel történő fürdés hatékony kelések, furunkulusok, fagyási sérülések esetén, sőt a köszvényes fájdalmak enyhítésében is segít.
A leveleket salátának, főzeléknek használhattuk nyersen vagy főve, de a magvakat is le lehet fogyasztani nyersen és főzve. Azonban fontos odafigyelni, hogy a levelekben felhalmozódhat a nitrát!
A papsajtmályva leveleit a virágzás időszakában, tehát július vagy augusztus hónapban kell leszedni.
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át