Álcserélgetünk a konyhában: pontosan követjük a receptben leírtakat, figyelünk a részletekre, mégsem olyan az elkészült étel, mint vártuk. Ismerős a helyzet? Mindannyian találkoztunk már ezzel. De mi lehet a megoldás? Úgy döntöttünk, összeírjuk a leggyakoribb főzési bakikat, amelyek a legízletesebb ételeket is tönkre tudják tenni.
1. Túlzsúfolod a serpenyőt
Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ahhoz, hogy a húsunkon finom, ropogós kéreg alakuljon ki, kellő teret hagynunk kell az átsülésnek. Ha túlzsúfoljuk a serpenyőnket, a húsunk elkezd főni, nem pedig sülni.
2. Tapadásmentes serpenyőben sütöd a húst
Ha tapadásmentes serpenyőben készíted a húst, nem fog olyan finom ropogósra sülni. A tapadásmentes serpenyő általában kevésbé melegszik át, mint a hagyományosak, ezért inkább tojás vagy palacsinta esetén vedd elő. Hús esetén használj grill vagy öntöttvas serpenyőt.
3. A tészta főzővizébe nem teszel sót
Alapszabály, hogy sózzuk a tészta főzővizét! Enélkül az íze ízetlen lesz, és még a legfinomabb szósz sem tudja megmenteni. Ha nem vagy biztos az adagolásban, itt van egy tipp: 300 gramm tészta főzővizéhez adj hozzá 1 evőkanál sót!
4. Olívaolajjal sütsz
Magas hőmérsékleten az olívaolaj elveszíti az összes tápanyagát és égni kezd, ami teljesen lerombolja az étel ízét. Használd salátákhoz, de a sütéshez inkább napraforgóolajat.
5. Pohárban méred a száraz hozzávalókat
Sokan pohárban vagy bögrében mérik a tészta hozzávalóit, anélkül, hogy tekintettel lennének arra, hogy a száraz és a folyékony hozzávalóknak nem ugyanaz a térfogatuk. A sütés viszont igényli a pontos adagolást. Ha bizonytalan vagy, használj száraz hozzávalók mérésére készült mérőedényt.
6. Nem melegíted elő a serpenyőt
A legprofibb séfek tanácsai szerint, amikor úgy gondolod, hogy a serpenyő már elég forró, várd még ki 2 percet, ama előtt hogy hozzákezdenél a főzéshez. Tökéletesen előmelegített serpenyőre van szükséged ahhoz, hogy például a húst és a zöldségeket ropogósra süsd.
7. Túlpirítod a fokhagymát
A legtöbb recept a végén vagy pár percre rá javasolja a fokhagyma hozzáadását az ételhez. De mivel a fokhagyma kevesebb vizet tartalmaz a többi zöldségnél, könnyen megég. Ha túlpirítod, az az elkészült ételnek kellemetlen ízt kölcsönöz.
8. Fagyottan teszed a húst a serpenyőbe
Mielőtt elkezdenéd a húst sütni, hagyd néhány órán keresztül szobahőmérsékleten. Így a hús egyenletesen fog sülni, míg a fagyasztott hús kívülről ugyan késznek tűnik, de belül még mindig nyers lehet. Ez a szabály a sütőben való elkészítés esetén is érvényes.
9. Elkészülte után azonnal nekilátsz a húsnak
Ha túl féktelen a kíváncsiságod és azonnal meg szeretnéd kóstolni a húst? Próbálj meg néhány percig távol maradni tőle! Legyél türelmes, és hagyd a húsnak kicsit pihenni, hogy a ropogós héj alatt a finom ízek igazán ki tudjanak bontakozni.
10. Mindent a hűtőben tárolsz
Bár sokan az összes élelmiszert a hűtőbe rakják, ez nem jó ötlet. A paradicsom, hagyma, cukkini, padlizsán, fokhagyma, burgonya és sok trópusi gyümölcs, mint a mangó vagy a kivi, jobb ízű, ha melegebb területen tárolod. Ha a hűtőbe rakod, ezek a zöldségek és gyümölcsök könnyen elveszíthetik a frissességüket, és hamarabb romlanak meg.
11. Folyamatosan forgatod a húst
Amíg sütsz, nincs szükség arra, hogy túl gyakran forgasd a húst. Ezzel csak azt éred el, hogy a hús kiszárad, a hall pedig kevésbé lesz mutatós. Csak hagyd a serpenyőben és ne zaklasd túl sokszor. Ez a séfek tipikus aranyszabálya.
12. Túlfőzöd a tojást
Láttál már valaha szürke színű tojássárgáját? Konzisztenciájuk inkább a gumira emlékeztet, mint a főtt tojásra? A tojás minőségével nincs baj, valószínűbb, hogy te főzted túl. A tökéletes szín és textúra eléréséhez addig főzd a tojást, amíg a víz elkezd forrni, majd vedd le a tűzről és hagyd a forró vízben, fedő alatt 10 percig.