A máriatövis remek kiegészítő lehet mindennapi életünkben, főként májunk védelmében. Számos évszázadóta ismerjük jótékony hatásait, és akár recept nélkül is beszerezhetjük gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban.
A máriatövis gyógynövény a máj méregtelenítő működését támogatja, védelmet nyújtva ezzel az egyik legfontosabb belső szervünknek. Szilimarinban gazdag, amelynek köszönhetően erőteljesen támogatja a máj tisztítását és regenerációját.
Barátkozz meg ezzel a gyógynövénnyel!
A máriatövis jótékony hatásait már közel 2000 évvel ezelőtt is ismerték, eredetileg Dél-Európában és Ázsia déli részén honos. Kutatásai alapján mára az egyik leggyakrabban használt gyógynövények között van a májvédelem terén.
Ez a lila virágú gyógynövény sokféle módon segíthet egészségünk megőrzésében. Fogyasztjuk teaként, tinktúrában, kapszulában, vagy akár a magjából préselt olaj formájában is. Máriatövis olyan erős antioxidáns, hogy még a C-és E-vitaminoknál is hatékonyabb a káros szabadgyökök ellen, emellett támogatja a májsejtek működését. Meglepően, még súlyos gombamérgezést is képes enyhíteni.
Miért olyan hatásos a máriatövis?
A máriatövis magjaiban egy bioflavonoid csoportba tartozó vegyület, a silymarin van jelen, amely három részből áll: silybin, silydianin és silychristin.
A silymarint 50-70%-ban a silybin alkotja, amely a legfontosabb összetevője ennek a kiválóan ható természetes májvédő vegyületnek. A silymarin segít a májból a méreganyagok kiürülésében. Egy felnőtt ember napi 280 és 800 mg közötti mennyiséget fogyaszthat belőle, de ezt egy szakorvosnál érdemes konzultálni.
A máriatövis ahhoz is hozzájárul, hogy a sejtekbe ne juttassunk be méreganyagokat, ezáltal erősíti a sejtmembránokat. Mindemellett fontos kiemelni, hogy egész évben elérhető, és könnyen beszerezhető.
Fogyasztási javaslat
A máriatövis szárított formában és étrend-kiegészítőként is beszerezhető, azonban a felhasználási módja függ a formájától. A szárított máriatövisből a leggyakoribb a forrázat készítése, amelyet naponta egy vagy két alkalommal fogyasztanak. Alternatív megoldásként az őrölt magvakat közvetlenül hozzáfűzhetjük különböző ételekhez, például joghurtokhoz vagy salátákhoz (1-3 teáskanál).