Általában senki sem vágyik arra, hogy kopasz legyen. Azonban sokan törekszenek önállóságra, anyagi jólétre, szorgalmas munkára azért, hogy megvehessék, amire csak szükségük van. Egy friss kutatásban felfedezték, hogy a férfiaknál a megfeszített munka és a kopaszság között szoros összefüggést találtak. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk ezt a tanulmányt és azt is, milyen stratégiákat alkalmazhatunk annak érdekében, hogy megőrizzük a hajkoronánkat.
Ha naponta több mint 100 hajszálad hullik ki, akkor valószínűleg van egy probléma
Mindenki elveszít egy kevés hajat naponta. Ha ez a szám 100 szálnál kevesebb, akkor nincs ok az aggodalomra. A jelentős hajhullás, vagyis ha a haja foltokban kezd kihullani a tisztítás vagy fésülés során, akkor ez arra utalhat, hogy kopaszodni kezd.
Számos dolog okozhatja ezt a problémát, beleértve a munka típusát is. Ha túlórázik, és az ebédet is az íróasztalnál fogyasztja el, ez hosszú távon gazdagabb lehet tenni, de a hajára nézve nem biztos, hogy jótékony. Egy kutatás szerint azok a férfiak, akik többet dolgoznak, kétszer akkora eséllyel kopaszodnak, mint a kevésbé elfoglalt férfiak, például olyan hírességek, mint Jason Statham, Vin Diesel, Dwayne Johnson vagy Bruce Willis.
Heti 52 óránál többet dolgozni nem javasolt
E hipotézis alátámasztására dél-koreai kutatók 13.391 férfit vizsgáltak a 20-59 éves korosztályból. A résztvevőket három csoportba osztották: akik heti 40 órát, 40-52 órát és akik több mint 52 órát dolgoztak hetente. A vizsgálat kezdetén a résztvevők közül egyikük sem panaszkodott kopaszodásról.
Négy évvel később a kutatók azt találták, hogy a munkaórák számának növekedése szoros összefüggést mutatott az alopecia, azaz a foltos hajhullás megjelenésével. Minél több munkaórát töltenek be a férfiak, annál valószínűbb a kopaszság kialakulása.
Stressz hatására az immunrendszert támadja a hajhagymákat
A kutatók úgy vélik, hogy a munkához kapcsolódó stressz lehet a kulcs a kérdés megértéséhez. Az előző elemzések kimutatták, hogy a túlóra stresszt eredményez, ami képes pihenő állapotba küldeni a hajhagymákat, így megszakítva a hajnövekedést. Mivel nincsenek új hajszálak, a kihullott hajszálakat nincs, ami pótolja.
Egyes szakértők szerint a túlzott stressz az immunrendszer hajhagyma elleni támadásához vezethet, ami a hajnövekedés végleges leállásához vezet.
A megoldás: csökkentsük a munkaórákat
Ha az elsődleges cél a hajápolás, akkor érdemes kevesebbet dolgozni és többet pihenni. Ha úgy érzi, hogy a munkahelyi terhelés túl nagy, beszéljen erről a vezetőséggel. Kérjen asszisztensi támogatást, vagy utaljon át egy részt a feladataiból kollégának.
Bár ez a tanulmány csak a férfiakra vonatkozott, és semmit nem árult el arról, hogy a nők esetében is fennáll-e hasonló összefüggés, valószínűleg a kevesebb munkaidőt a nők számára is hasznos lehet. A kopaszodás csupán egy azon hallhatóságok közül, amit a stressz okozhat.