Körülbelül 2,2 milliárd ember nem rendelkezik biztonságos ivóvízhez való hozzáféréssel a világon – mindezt egy bolygón, melynek több mint kétharmadát víz borítja. Az ok Általában az, hogy az óceánok vize nem alkalmas fogyasztásra. Ezt a problémát kigondolták Kenyában: napelemeket használnak, hogy tisztázzák az Indiai-óceán vizét a szomáliai határ közelében fekvő kisvárosban. Íme a GivePower által kifejlesztett rendszer minden részlete.
A kisváros, Kiunga nevében található a technológia, amely már a tesztelés során is jelentősen javította a helyiek életkörülményeit. A következő lépés, hogy ezt a technológiát más helyeken is alkalmazzák.
Kivonja az ivóvizet a sós tengerből
A világ lakosságának minden harmadik tagja hiányt szenved ivóvízből, a probléma a legkomolyabb Afrikában, a Szahara déli részén. A helyet pont ezen kritikus helyzet miatt választották az első, óceánvíztisztító naperőmű helyszínéül. A naperőmű már tavaly megkezdte működését.
A projekt települése a Kiunga nevű kis halászfalu és a kezdeményező szervezet a non-profit GivePower, amely tervezi Kolumbiában és Haitin is hasonló naperőművek telepítését.
A berendezés naponta 35.000 ember számára képes ivóvizet biztosítani
A hagyományos sólepárlónál masszív energiakapacitás szükséges, ami néha meggátolják a költséges és energiatakarékos módszer alkalmazását. Az NGO azonban ezt a problémát egy “solar water farms” elnevezésű technologiával orvosolta: napelemeket állítanak fel, amelyek 50 kW energiát termelnek és amelyet nagy teljesítményű Tesla akkumulátorokban tárolnak. Az energiát a rendszer 2 vízpumpához használja fel, így az nap mint nap termel az emberek számára.
A rendszer képes ivóvizet biztosítani naponta 35.000 ember számára. Sőt, a GivePower szerint a napelemek által előállított víz minősége jobb, mint a hagyományos lepárlók által. Ráadásul a rendszer semmilyen káros mellékterméket nem eredményez, ellentétben a hagyományos sóbányászattal, amelyek só kinyerésekor a só lerakódásokat és káros anyagokat is termel óhatatlanul.
Korábban a Kiunga-iaknak be kellett érniük azzal, hogy órákon át utaznak, hogy vizet szerezzenek – és sokszor még az is szennyezett volt
Kiunga térségében általánosságban rendkívül száraz idők vannak az esős évszak után, így a 35.000 lakosának órákat kell utaznia, hogy ivóvízhez jusson. A megbízható forrás hiányában a helyiek kénytelenek voltak a piszkos vizet használni fürdéshez, mosáshoz és ivóvízzé tételéhez is. “Ha ránézel a helyi gyerekekre, láthatod a hasukon és a térdükön titkolt hegeik amelyeket a só visszaraktározása okoz a sebiekben. Ezek az emberek szószerint önmagukat mérgezik a sós vízzel.” – mondta Hayes Barnard, a GivePower elnöke.
Céljuk több erőmű létrehozása a vízhiány csillapítására
2025-re a világ lakosságának fele olyan helyen fog élni, ahol nem lesz elég ivóvíz. A szennyvíz újrahasznosítása a tápanyagok és az energia visszanyerése érdekében létfontosságú lesz. Ugyanez vonatkozik a tengeri vízkezelésre is. A bolygó vizének csupán 2,5%-a édesvíz, és ez a mennyiség a globális felmelegedésnek köszönhetően egyre csökken.
A civil szervezet már elkezdte a napelemek telepítését több mint 2500 iskolában, és üzleti szolgáltatónál 17 országban. Pénzt gyűjtenek az ivóvíz előállító naperőművek további finanszírozásához, hogy segítsenek az emberek egészségének és az aszály által sújtott gazdaságoknak megerősödni.
Információk a vízfogyasztásról és a víztakarékosságról
Every year, the world’s water is celebrated on March 22nd to highlight the importance of mindful water management.
Approximately 3000 liters of water is needed to produce the average person’s daily food and drink needs.
An individual using a shower for 10 minutes each day will deplete around 10,000 cups of water in a year.
Downloading 1 GB of data from the internet can require up to 200 liters of water in order to cool the servers.
80% of wastewater is released into rivers without sufficient purification.