Hasznos

Így óvhatod meg a gyógynövényeket a tél elől: szárítás fontos lépései

A kora nyáron részben telepített gyógynövények a kiskertedben már burjánzanak. Vészesen közeledik azonban az ősz, mikor a gyógynövényekből kinyerhető közérzetjavító, immunerősítő hatóanyagokra különösen nagy szükségünk lehet. Aggodalomra azonban nincs hely, ugyanis van egy hatékony eljárás, amellyel a gyógynövényeket még az ősz beköszönte előtt „konzerválhatjuk”: ez nem más, mint a szárítás. A következőkben megtudhatod, hogyan szárítsd meg a gyógynövényeidet, hogy a hasznos hatóanyagok épsége megmaradjon a hidegebb hónapokra.

A gyógynövények leverése: hogyan és mikor?

A gyógynövények betakarításának ideje nagyban függ a növénytől. Ezt minden esetben érdemes figyelembe venni, hiszen így maximum hatóanyag-tartalommal rendelkező növényekhez juthatunk hozzá. A gyógynövényeket általában különböző időszakokban és napszakokban érdemes leszedni, a gyökereket például késő ősszel vagy kora tavasszal, a leveleket közvetlenül virágzás előtt, a virágokat pedig kinyíláskor. A teljes növényt vagy annak levélen és virágon álló szárát pedig az aktív virágzás idején érdemes betakarítani.

A gyógynövények szárítása

A betakarítást követően kisebb csokrokba kötve árnyékos, jól szellőző helyen szárítsuk a növényeket. Ez nagyjából egy hétig tart, de a fajtától függően változhat. Ha az otthonodból nincs lehetőség a gyógynövények felfüggesztésére, akkor egy rácsra is kiterítheted, ahol szabadon levegőzhetnek. Fontos, hogy a növényeket ne közvetlenül a felületre terítsük, hiszen ez rothadást okozhat.

Amikor már megszáradtak, szükséges különválogatni, hogy közülük mely részeket használjuk fel. Ezután a szárakról leszedhetjük a leveleket és a virágokat és a nem használt részeket dobhatjuk el. Ha a gyógynövény gyökerét szeretnénk felhasználni, akkor azt meg kell tisztítani, felaprítani és ugyanúgy, szárítás után be lehetne használni.

Hogyan tároljuk a szárított gyógynövényeket?

A teljesen kiszárított, hasznos részekre bontott gyógynövényeket légmentesen lezárható edényben, mint például befőttesüvegben, ki kell őrizni. Ezután érdemes mindegyik edényt megcímkézni és olyan helyen tárolni, ahol nem éri őket közvetlen napfény. Így a gyógynövényeket akár 2 évig is eltarthatjuk. Azonban figyeljünk rá, hogy rendszeresen ellenőrizzük őket, hogy nem penészesedtek-e meg, vagy nem változott-e meg a színük és illatuk. Ha bármilyen változást észlelünk, jobb, ha szemétbe dobjuk őket!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET