Akár óvatosak vagyunk, akár nem, a nyár alig telik el úgy, hogy egy szúnyog ne csípne meg minket legalább egyszer. Érezzük a viszketést, de tudjuk, miért van ez?
Azzal, hogy egy szúnyog belénk csap, vért szív a hajszálereinkből és egyidejűleg nyálat fecskendez a sebbe. A nyál egy véralvadásgátló vegyületet és idegen fehérjéket tartalmaz. Ezek az idegen fehérjék aktiválják az immunrendszerünket, és hisztamin szabadul fel, ami a fehérvérsejteket az érintett helyre irányítja.
A hisztamin, amit szervezetünk termel a védekezése részeként, okozza a viszketést, a duzzanatot és a gyulladást.
Habár némi kísérletezést igényel, hogy kiderítsd, mi működik nálad a legjobban, a következő otthoni praktikákból válogathatsz szúnyogcsípés kezelésére.
1# Alkoholos tisztítás
Mártogass egy vattapamacsot alkoholba és töröld át vele az érintett területet. Az alkohol tisztít, hűsít, szárít és enyhíti a viszketést.
2# Méz: a természetes gyógyító
A méznek fertőtlenítő és antibakteriális hatása van, amely segíti a sebgyógyulást. Csökkenti a gyulladást és megelőzi a felülfertőzést. Ha a szabadban vagy, inkább ne használd, mert a méz odavonzza a szúnyogokat és más rovarokat.
3# Pakolás zabkásával
Készíts kevés vízzel zabkását, majd kend be vele az érintett területet. Ez segít megnyugtatni a viszkető helyet. 15 perc után mosd le bő vízzel.
4# Hűtött teafilter
Leginkább a zöld és a fekete tea segít ilyen esetben. Ha már elkészült a teád, ne dobd el rögtön a teafiltert, hanem tedd be a hűtőbe, hogy lehűljön. Miután kihűlt, tedd rá az érintett területre. Nyugtató hatással van a bőrödre, és lelohasztja a duzzanatot.
5# Dörzsölés bazsalikommal
Használhatsz bazsalikomolajat és bazsalikomteát is. A teához forralj fel 2 csésze vizet 15 gramm szárított bazsalikommal, és hagyd kihűlni. Majd márts bele egy vattát, és töröld le vele az érintett bőrterületet.
6# Az aloe vera ereje
Az aloe vera gél gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és nyugtató hatású. Ha van otthon aloe vera növényed, akkor a géljét közvetlenül is felkenheted a csípésre.
7# Fokhagyma méregtelenítő ereje
A fokhagyma sebgyógyító és mikroba ellenes hatású, de soha ne kenjük közvetlenül a bőrre. Keverd el kókuszolajban vagy olívaolajban, majd ezzel kenjük be a bőrödet.
Ha hasznosnak találtad a cikket, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!