A máj: nélkülözhetetlen szervünk
A máj a szervezetünk egyik legnagyobb szerve, amely életfontosságú szerepet játszik többek között a tápanyagok, például a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjében, bizonyos vitaminok formálásában, méregtelenítésben, a véralvadásban, az epetermelésben és a plazmafehérjék előállításában.
Azonban a májat többféle módon is károsíthatjuk: a rendszeres, mértéktelen alkoholfogyasztás, az egészségtelen étkezési szokások, a túlzott mértékű gyógyszerszedés, a bizonyos vegyi anyagokkal való gyakori érintkezés, valamint a különböző vírusok mind hozzájárulhatnak a máj működésének veszélyeztetéséhez.
Májelégtelenség: akut és krónikus formák
Akut májelégtelenség esetén a betegség hirtelen, rövid idő alatt alakul ki és komoly, akár életveszélyt jelentő eseményekhez vezethet. Ez az állapot étvágytalansággal, hasi fájdalommal, hányingerrel és hányással, valamint gyengeséggel jár.
A krónikus májelégtelenségben a májműködés fokozatosan romlik, ami évekig vagy akár évtizedekig is tarthat. Ennek tüneteit olyan szövődmények jelezhetik, mint a lépmegnagyobbodás és a gyomorbeli vérzés.
Figyeljünk a tünetekre!
A legismertebb tünet a sárgaság, amely a vörösvértestek lebomlásának termékének, a bilirubinnek a felhalmozódása miatt alakul ki. Ennek hatására a szemfehérje és a bőr színe sárgává válik, a vizelet barnás, a széklet pedig halvány színű lesz.
Mivel a máj fontos szerepet játszik a véralvadásban is, e betegségben előfordulhatnak testszerte spontán vérzések. A máj továbbá a plazmafehérje, az albumin termeléséért is felel. Májelégtelenség esetén ez a funkció is károsodik, és vízfelszaporodás – főként a hasi szakaszon – tapasztalható.
Ha a máj működése károsodik, elváltozások is léphetnek fel a központi idegrendszerben. Ilyen a májkóma, amely a tudatzavarban, koncentrációs képesség elvesztésében, alvászavarban, és ítélőképesség romlásában nyilvánul meg
Ezenkívül ha a máj vérellátása zavart, ártéri nyomásnövekedés és így a nyelőcső, a gyomor és a végbél tájéki vénás hálózat kitágulása is bekövetkezhet, ami akár életveszélyes vérzésekhez is vezethet.
Amennyiben a cikk tetszett, kérjük, ossza meg ismerőseivel!