A méhek nagy veszélyben vannak, és ez mindannyiunkat fenyeget. A növényvédő szerek felelőtlen használata, a paraziták kontroll nélküli elterjedése, a klímaváltozás és az emberi tevékenység mind hozzájárultak a méhek világszerte tapasztalható pusztulásához. A tudósok arra figyelmeztetnek, ha nem változtatunk, ez lehet az emberiség végzete.
1. A méhek a világ beporzásának egyharmadát végzik
A méhek a fogyasztásra szánt növények legfontosabb beporzói. Becslések szerint mindennapos ételeink egyharmada nagymértékben függ a beporzástól, elsősorban a méhek, de más rovarok, madarak és denevérek tevékenységétől is. Sok hazánkban termelt vagy importált gyümölcsöt és zöldséget a méhek poroznak be, mint például a cseresznyét, a barackot, a spárgát, az uborkát, a dinnyét, a zellert, az avokádót és a brokkolit.
2. Segítenek más növények beporzásában is
A beporzás nem csak az étkezési célú növények szempontjából fontos. A takarmánynövények, mint például a lucerna vagy a lóhere, szintén a méhek tevékenységének köszönhetők. Az állatok számára a méhek általi beporzás létfontosságú, hiszen a legtöbb növény beporzása révén biztosítják az állatok táplálékát.
3. A méhek az egészséges ökoszisztéma motorjai
A méhek által biztosított beporzás fokozza a virágzó növények genetikai sokféleségét. Ez azt jelenti, hogy egy olyan ökoszisztémában, ahol a méhek jelen vannak, a dolgok természetes módon működnek, az emberi beavatkozás nélkül. Ez nemcsak a virág-, gyümölcs- és zöldségtermesztést előnyözi, de segíti a különböző fajok fennmaradását is.
4. Gazdasági erőt jelentenek
A Brit Méhészek Egyesülete szerint a méhek évente közel 185 millió dollárral járulnak hozzá a gazdasághoz – és ez csak Angliára vonatkozik! Nagyon sok élelmiszer eltűnne a polcokról a méhek nélkül. Ha a növények nem közvetlenül a méhek által beporzottak, közvetett módon mindannyiunknak hasznára válik, ha biodiverzitásban gazdag környezetben élnek. Mexikóban becslések szerint a méhek több mint 2 millió dollár értékben járulnak hozzá az élelmiszertermeléshez.
5. Az emberiség egyik legszorgalmasabb faja
A háziméhek közösségei 15 000 és 80 000 tag között fluctuálhatnak. Ezek a kolóbiák rendkívül jól szervezett közösségek, melyek precízen kialakított hierarchiák szerint működnek – mindez a közösség érdekében, nem pedig egyéni célokért.
6. Szebbé teszik bolygónkat
Beporzás nélkül nem lennének virágaink, így a méhek munkáját minden virág színe, formája és illata tükrözi. A virágos parkok, mezők, kertek mind a méheknek köszönhetőek. Minden beporzott virág biztonságos és vonzó élőhelyet jelent más rovarok számára is.
7. A legfontosabb rovarfajok közé tartoznak
Becslések szerint mintegy 250 000 növény- és virágfajta létezése függ a méhek munkájától. Egy világ nélkülük nemcsak egyhangú lenne, de gazdasági értelemben is káros lenne, hiszen a beporzás globális értékét 130 milliárd eurónak becsülik. Egy világ nélkülük elképzelhetetlen, mégpedig nagyon is valós veszélyt jelent.
8. Nem csak mézet termelnek
A méhek által termelt méhviasz a legtisztább és legtermészetesebb anyag. A méhek munkájának köszönhetjük a méhkenyeret, a propoliszt és a mézpempőt is.
Hogyan segíthetünk abban, hogy ne haljanak ki?
Számos módon hozzájárulhatunk a méhek megóvásához:
Ültessünk őshonos növényeket a kertünkbe vagy akár az ablakba.
Kerüljük a növényvédő szerek és más vegyszerek használatát, helyette használjunk természetes alapanyagokat, például borsot vagy fokhagymát.
Ne vedd le a fészküket.
Ha látjuk, hogy egy méh bajban van, adjunk neki vizet vagy mézet.
Építsünk menedékot a méhek számára fából vagy nádból.
Helyezzünk ki számukra vizet.
Váltson át a biogazdálkodásra, és fogyasszon helyi termékeit.
Május 20-a a Méhek Világnapja, ami arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet a méhek és a velük élő ökoszisztéma védelmére. Nincs kétségünk afelől, hogy a méh mennyire fontos a bolygónk számára, és vitathatatlan, hogy már eleve nagy tartozásunk van feléjük.