A szilva csodái: valóságos tápanyagbanzók
Meglepően sokféle gyümölcs található a Prunus nemzetségen belül, a szilvától kezdve az őszibarackig, a nektarinon és mandulán át egészen a ringlóig. Mind közül talán a szilva a legkülönlegesebb, amit jótékony hatásai is bizonyítanak.
A szilva gyógyító ereje
Attól függően, hogy melyik országban terem, egész világszerte számos szilvafajta létezik, melyek alakja, színe és íze is nagyban különbözik egymástól. A szilvafa májustól szeptemberig terem, egy-egy szilva pedig körülbelül közepes paradicsom méretű (5-6 cm átmérőjű és 70 g). A szilva belseje lédús, színe pedig a sárgától a halványkékig vagy a zöldig változik, fajtától függően. Mindegyik gyümölcs tartalmaz egy vastag, kőkemény magot. Néhány példa a szilvafajták közül: cseresznyeszilva, damaszkuszi és a kökényszilva.
A szilva egészségre gyakorolt jótékony hatása
A szilva zamatos, húsos és lédús gyümölcs, mely alacsony a kalória- és telített zsírtartalma, ugyanakkor gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és más olyan összetevőkben, melyek hozzájárulnak az egészséges életmódhoz.
A szilva hatásai közül talán a legismertebb az, hogy elősegíti az emésztést. Ennek oka, hogy gazdag rostokban, szorbitban és izatint tartalmaz. De ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen a szilva számos egyéb jótékony hatással is bír. Például kiváló C-vitamin forrás, amely hatékony antioxidáns, segít védekezni a rák, a gyulladások és a szabadgyökök ellen.
Továbbá, különösen a mirabella fajta, gazdag A-vitaminban és béta-karotinban. Az A-vitamin hozzájárul a szem egészségéhez, a bőr védelméhez, valamint a nyálkahártyák megőrzéséhez. Kutatások szerint ez a vitamin védelmet nyújt a tüdőrák és egyéb rákos megbetegedések szövődményei ellen.
Megemlítésre méltó még a polyphenolic antioxidánsok magas aránya is, mint a lutein, a zeaxanthin és a cryptoxanthin. Ezek aktívan küzdenek a szabadgyökökkel és a reaktív oxigénnel, melyek fontos szerepet játszanak az öregedési folyamatban és más betegségek kialakulásában. A zeaxanthin például a retina sárga foltjában található karotinoid elnyelő anyag, amely fényszűrőként működik.
A szilva vérnyomáscsökkentő hatása is ismert, ahogy az is, hogy csökkenti a vér koleszterinszintjét. Segít gátolni a köszvényesek és reumások panaszait, valamint jótékony hatással van a vese- és májbetegek diétájában. Ezenkívül a szilva kiváló hashajtó, segít szabályozni a bélműködést, így megfázásos betegségeknél is segítségünkre lehet hurut megszüntetésével, a bélek kitisztításával.
B-vitamin tartalmának köszönhetően a szilva pozitív hatással van az idegrendszert és segít az agyműködésben. Ez a vitamin nagyon fontos az idegrendszer számára, segíti az agy anyagcseréjét, ezáltal elősegíti a megfelelő gondolkodást, tanulást és a memória működését.
A szilva gazdag káliumban, vasban és fluoridban. A vason túl a kálium létfontosságú szerepet játszik a testnedvekben és a sejtekben, szabályozva a szívverést és a vérnyomást.
Az említett B-vitamin komplexeken túl, mint a niacin, a B6-vitamin és a pantoténsav, a szilva gazdag K-vitaminban is, ami fontos a véralvadáshoz, a csontok fejlődéséhez és az Alzheimer-kórban szenvedő betegek gyógyításához.
Végül szót érdemelnek a kék, vörös és sárga szilvák is, melyek bár kevésbé értékesek, mert nagyon savasak, de a húsuk erősen tapad a maghoz és vékony húsúak, így szintén kiváló forrásai a fontos tápanyagoknak.