A nagylevelű, más néven erdei mályva számtalan helyen előfordul, szembejöhetünk vele útszélén, kerítések mentén, és öreg falak tövében. Nevei is változatosak, nagypapsajt, csúszóka, füdzőrózsa, de mindegyik ugyanarra a növényre utal, amely tulajdonképpen egy gyógynövény.
Virágnyílásával nyári időszakban találkozhatunk vele, de pozitívumai nem csupán kinézetében, de a gyógyító tulajdonságaiban is rejlenek. Hazánkban a papsajt mályva gyakorisága miatt könnyedén hozzájuthatunk, legyen szó akár művelt talajról, parlag helyről, vagy éppen a kerti ösvényünk széli részéről.
Ennek a növénynek a levélrésze nagy mennyiségű nyálkát tartalmaz, amely számos betegség gyógyításában hasznos. A tartós hörghurut és a bronchitis esetén, vagy a köhögés és az erős rekedtség kezelésében különösen ajánlott, de emellett a heveny gége- és mandulagyulladás, valamint a szájszárazság ellen is alkalmazható.
Külsőleg borogatásként használták horzsolásokra, csípésekre, duzzanatokra, aranyérre és fekélyekre, daganatokra, köszvényes fájdalmakra, ekcéma, kéz- és lábdagadásra. Nyers formában salátákhoz is hozzáadva fogyasztható, amellett, hogy hőkezeléssel készíthető belőle főzelék is. Nyálkátartalma folytán irritációcsökkentő hatású, míg cserzőanyagai összehúzó tulajdonsággal ruházzák fel.
A papsajt mályva számos másik gyógyhatással is rendelkezik. Könnytermelésre (váladékozó szem) is jó a borogatása, illetve a langyos papsajtteával történő szemlemosás és szemborogatás kiválóan bevált a könnyfolyás ritka beszáradása esetén.
A köszvényes fájdalmak csillapításában is segítségünkre lehet a növény, amelynek a főzetét fürdővízben is alkalmazhatjuk. Ezen túlmenően a leveleit salátának, nyersen, akár főzve is főzeléknek felhasználhatjuk, a magvakat pedig szintén fogyaszthatjuk mind nyersen, mind főzve. Azonban érdemes figyelembe venni, hogy a leveleiben nitrogén is felhalmozódhat!
Végül pedig még egy fontos információ a papsajt mályva szedésével kapcsolatban: a leveleit a virágnyílás idején, tehát júliusban vagy augusztusban érdemes gyűjteni.