Tujszaporítás lépésről lépésre: eljött az otthoni kertészkedés ideje
A tujafák szaporításának gyakorlati megközelítése számos kertészkedő számára előteremti az otthoni növénynevelés sanszát. Kövesse végig a profi kertészek által javasolt lépéseket, és hozzon létre új tujapalántákat a kertjébe!
A megfelelő levágási időpont
Az ideális időpont a dugvány kivágása szempontjából nagyban befolyásolja a tuja sikeres szaporítását. Míg néhányan tél végét, februárt javasolják, addig mások azt állítják, hogy a tavaszi hónap, azaz március ideális. Az igazság az, hogy bármikor vágható a dugvány, kivéve a nyári növekedési szezonban.
A levágás technikája és a választott ág
Válasszon egy egészséges, erős tujafát. A fa csúcsán keressen egy jól fejlett ágat és óvatosan törje le. Azt szokták mondani, hogy az oldalágaktól a tuják formája kevésbé lesz ideális, ezért olyan ágat célszerű választani, melynek hossza körülbelül 10-15 cm. Sűrű ág esetében használjon metszőollót a levágáshoz.
Levágott ág tárolási ideje
A levágott ágat a lehető leggyorsabban el kell ültetni, mivel minél tovább várunk, annál kisebb az esélye, hogy meggyökeresedik. Ha azonnal nincs lehetőség az elültetésre, csomagolja vizes textíliába és tárolja hűvös helyen.
A dugvány előkészítése és ültetése
Az ültetés előtt a dugványt érdemes gyökereztető hormonnal kezelni – Magyarországon ez általában az Incit nevű termék szokott lenni. Nedvesítse be a tujaágat, mártogassa bele a gyökereztető porba, majd távolítsa el a felesleget. Válasszon egy cserepet lyukakkal az alján, ideális esetben tőzeges talajt és homokot keverve, ebbe kerül bele a dugvány. Készítsen egy lyukat a talaj közepére és helyezze bele a dugványt, amelynek mintegy 2 cm mélyen kell lennie a talajban.
Fedje le a cserepet üveggel vagy nejlon zacskóval, mivel a tujának gyökerezéshez a magas páratartalom szükséges.
A palántáknak meleg és világos környezetre van szükségek.
Amikor a közeget a cserépben a föld felső rétege kiszárad, öntözze meg, de ne legyen túl nedves. Általában több dugványt is célszerű egyszerre ültetni, hogy jobb eséllyel találkozzunk sikeres gyökereztetéssel. Két héttel az ültetést követően a palántákat külön cserépbe ültetve bőven lesz helyük a fejlődéshez. A tuja palántákat érdemes meleg helyen, például lakásban vagy fóliasátorban tartani 1-2 éven át, majd ezt követően kiültetni őket a végleges helyükre.
Reméljük, hogy ezzel a gyakorlati útmutatóval könnyedén sikerül majd saját tujafa palántákat nevelni otthon!
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át