Sokan megfeledkeztünk e világ egyik legfontosabb zöldségéről, a vízitormáról. De miért is klasszifikálható ez a növény ilyen egészséges változatnak, és milyen célokra használható fel?
Amikor C-vitaminról beszélünk, az első asszociáció a citrusfélék, és ha vasról van szó, rögtön a spenótra gondolunk. Ám a vízitorma ezeket a sokak által kedvelt ételeket bőven meghaladja: több C-vitamint tartalmaz, mint a citrusfélék és több vasat, mint a spenót!
Ezen túl számos kén- és A-vitamint tartalmaz. Figyelembe véve, hogy olyan zöldségekben találhatók nagyobb mennyiségű ként, amelyek természetes módon csökkentik a rák kialakulásának kockázatát.
Egy friss tanulmány szerint ez a kivételes zöldség a legtáplálóbb a világon. Bár kérdéses, hogy ez milyen mértékben valós, de egy dolog biztos, és ez az erőteljes antioxidáns hatása, amely csökkenti az oxidatív stresszt, megtisztítja a vért és az egész szervezetet, frissíti és stimulálja az étvágyat.
Vízitorma levét belsőleg (azaz el lehet fogyasztani) és külsőleg is alkalmazhatjuk. Néhány bőrbetegség, napfény okozta barna foltok, gyulladások, hajhullás esetén dörzsöljünk vízitorma levet a problémás területeken. A zúzott levelekből készült pakolást is használhatjuk.
Ezen túlmenően igéreteket keltő kísérletek történnek állatokon a vízitormával tumoros betegségek kezelésére. A vízitorma képes volt leállítani a tumor növekedését és az áttétek kialakulását a kísérleti állatokon.
Vízitorma borogatás alkalmazásához el kell aprítani a leveleket. Alkohollal tisztítsuk meg a bőrünket a pakolás alkalmazása előtt, a leveleket ragasszuk rá a bőrre és hagyjuk ott 2-4 órán keresztül.
A vízitorma friss hajtásait és leveleit használjuk kenyérre való feltétként, vagy ízesítsük vele a túrót. Enyhén főtt változatban kiváló levesekben. Hozzáadható a gyógyteához és a zöldségléhez is.
Terhes állapotban azonban a fogyasztása nem ajánlott, mert enyhe méhösszehúzódást okozhat. Az információpr csak tájékoztató jellegű, nem minősül orvosi tanácsnak. Minden diagnózist csak orvos állíthat fel. Betegség esetén menjen orvoshoz; semmiféle más módszer nem helyettesítheti az orvosi kezelést. Kívánunk jó egészséget!
Amit szem előtt kell tartani, ha vízitormát szeretnél ültetni
Ez egy egyszerűen és olcsón otthon elkészíthető projekt. A vízitormát érdemesebb komposztban ültetni, mintsem megpróbálni vízben növeszteni. A magokat beszerezhetjük az internetről, szakképzett termelőktől vagy bevásárlóközpontokból. Hagyjunk egy rövid szárat, és tartsuk nedves helyen, hogy a növény újra kifejlődhessen. Ha emberi fogyasztáson belül használjuk, semmi esetre se helyezzük a kerti tavunkba.
Hogyan ültessünk vízitormát?
Hozzunk létre stabil magágyat kemény komposztban, pezsgessen szét rajta a magokat. Öntözzük le egy üveg vízzel, és továbbiakban ügyeljünk arra, hogy a föld folyamatosan nedves maradjon. Tehessük a ház legnaposabb ablakába, de vigyázzunk arra, hogy ne legyen túl közel a radiátorhoz. A csírázás 2-3 nap alatt megkezdődik. 1 hét alatt kikel, és a következő hét alatt fejlődnek ki az első igazi levelei, és a növény igazi alakot vesz fel.
A vízitorma baby leveleit 21 nap után le lehet szedni, de aki türelmesebb, várjon még egy hetet, hogy a nagyobb, húsos levelek kifejlődjenek.