A világszerte több millió embert érintő savas reflux esetek száma egyre növekvő trendet mutat. Ha korábban Ön is találkozott már ezzel a problémával, jól tudja milyen kényelmetlenséget okozhat ez az állapot.
Gyomor savanyú tartalmának visszajutása a nyelőcsőbe diagnosztizálódik, ami égő érzéket, fájdalmat és a nyálkahártya károsodását eredményezi.
Főbb tünetek lehetnek:
1 – Gyomorégés vagy égő érzés a mellkasban, ez idővel a torokba sugárzik és keserű ízt produkál a szájban.
2- Nehezített nyelés.
3- Mellkasi fájdalom, elsősorban alul.
4- Torok fájdalom és/ vagy rekedtség.
5- Torokban érzett csomós érzet.
6- Száraz köhögés.
7- Keserű élelmiszer-részecskék vagy savanyú folyadék visszaömlése.
Találkozott már valamivel az említett tünetek közül többel is, akkor valószínűleg már gondolkodott az okán. E mögött lehet terhesség, túlevés, fekvő helyzetbe kerülés evés után, és elhízás. De számos más tényező is szerepet játszhat.
1- Dohányzás
Mindegyikünk tudja, hogy a dohányzás nem egészséges, azonban, kevesek számára ismert, hogy gyomorégéshez is vezethet. A nikotin ellazítja a nyelőcső alsó részét és a gyomor-nyelőcső közötti zárást, ami refluxot eredményez. Mint bónusz, a dohányzás közben kevesebb nyál termelődik, ami gyomor savvá változtatja a nyelőcső tartalmát.
2- Gyógyszerek
Ha az ibuprofen csillapítja a fájdalmat, vagy non-szteroid gyulladáscsökkentőket alkalmaz, vagy magas vérnyomásra szed gyógyszert, akkor szintén savas reflux élményét tapasztalhatja. A hörgőtágítók és az antibiotikumok hasonló hatással lehetnek.
3- Halolaj
A halolaj igen hasznos, egészségjavító hatású étrend kiegészítőnek számít, azonban savas refluxot is kiválthat. Ha ilyen tüneteket tapasztal, érdemes abbahagyni a fogyasztását, mert csak rosszabb lehet a helyzet. Az omega-3-at inkább természetes forrásokból vigye be.
4- Stressz
A stressz nem növeli a gyomor savtermelését, mégis, ha stresszes, szervezete jobban érzékeli a gyomorégés problémáját. Ez megzavarhatja a nyelőcsőben található fájdalom receptorait, ami savas refluxot okozhat.