Karácsony környékén sokan gondolkoznak el a mikulásvirág beszerzésén. Ez a zöld és piros szobanövény a karácsony elmaradhatatlan része, de vajon mennyit is tudunk róla? Meglepetést okozhat, hogy a mikulásvirág nem csak piros színben pompázik. Most részletes információkat kaphatsz arról, hogyan gondoskodj a növényről, hogy a karácsonyi időszakban a legjobb formáját hozza.
1. Színvariációs lehetőségek
A mikulásvirág klasszikus változata piros színben tündököl, de a növénytenyésztők az elmúlt években számos különböző színű változatot állítottak elő. Ma már fehér, krémszínű, barackszínű és rózsaszín virágú mikulásvirágot is találhatsz a boltokban.
2. Rövid élettartam
Sajnos a mikulásvirág nem tartozik a tartós növények közé. Ha a karácsonyi időszak alatt szép és egészséges, már büszke lehetsz magadra. Ne szomorkodj azonban, ha nem sikerül egész évben életben tartanod, a legjobb, amit tehetsz, hogy a növény elvesztése után a komposztba dobsz.
3. Az ünnepi időszak igényei
A virágzás időszakában a mikulásvirág közepesen hűvös és közepesen párás helyet igényel. Szeretnének sok fényt, de a tűző napot nem. Rendszeres öntözésre van szüksége, ne hagyd, hogy a földje kiszáradjon, és gondoskodj megfelelő vízelvezetésről. Ne hagyd vízben, mert gyökerei könnyen elrohadhatnak. Ha elvirágzott, dönthetsz úgy, hogy kihívást jelentő feladat elé állsz és próbálod továbbra is életben tartani, vagy elköszönsz tőle.
4. Igényei az ünnepek után
Ha sikerült addig is életben tartanod, tavasszal helyezd napos helyre és gyakran öntözd. A hajtásait vágd vissza kb. 15 cm magasságban. Hasznos lehet az átültetése. Nyáron csak keveseknek sikerül lakásban életben tartani, a legtöbben kiviszik a kertbe. Akár a virágcseréppel együtt is ültetheted a földbe. Amikor az új hajtásai már elérják a 15–25 cm-es hosszúságot, csipkedd vissza, hogy elősegítsd a növekedést. Ezt végezd el az egészen augusztus közepéig.
Amikor az éjszakák hosszabbodnak, néhány hónap erejéig teremts neki naponta 12 órás sötétséget. Karácsonyi virágzásának elősegítése érdekében biztosíts a nap többi részében sok napfényt, mert ebből pótolja az energiát a virágzáshoz. A nappali 18–21 fokot, míg az éjszakai 13–16 fokot kedveli.
5. Levélhullás
A leggyakoribb probléma a levélhullás, ami legtöbbször túlzott hő és szárazság miatt fordul elő. Hűvös, huzatmentes helyen tartva és sok vizet adva megelőzhető a probléma. Ha a levélhullás nem áll le, sajnos már nem menthető meg a növény.
Összességében tehát megállapíthatjuk, hogy a mikulásvirág csodálatos karácsonyi dekoráció, de gondos ápolást igényel. Ha követjük a fenti tanácsokat, kiváló eséllyel élvezhetjük a növény szépségét a téli időszakban.
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!