Sztorik

18 tipp, hogy jobban értsd az újszülötted viselkedését

Minden újdonsült szülő szembesül a kihívással, hogy megfejtse kisbabája reakcióit, hiszen a kicsik még nem tudják szavakba önteni kívánságaikat és szükségleteiket. Akkor hogyan váljunk tolmácsukká a verbális kommunikáció előtt? Ehhez adunk némi segítséget az alábbiakban.

Sírásuk jelentése

Kisbabák sírásának varázslatos kódja van, mely az életük első négy hónapjában segíti a kommunikációt. Na de hogyan tudod eldönteni, fájdalmat jelez, éhes vagy valami más miatt sír?

Hívó sírás: Ez olyankor jelentkezik, ha a csecsemő sokáig volt egyedül és szeretné, ha valaki foglalkozna vele. Ilyenkor 5-6 másodpercig tartó sírás hallható, melyet 20 másodperces szünet követ.

Éhség miatti sírás: Ha a szülők nem töltik ki időben a csecsemő igényeit, a folyamatos sírásból hisztérikus, míg a baba feje forgatása és szájcuppogása pedig elfojthatatlan éhséget jelez.

Fájdalom miatti sírás: Ha a csecsemőnek fáj valamije, a sírás hangos, monoton lesz, és gyakran hisztérikus rohamokkal jár. Ha a baba megbetegszik, a sírás ennek ellenére továbbra is monoton, de halk lesz, mivel nincs ereje hangosabban sírni.

Fiziológiai folyamatok miatti sírás: A gázképződés vagy a vizelés miatti kellemetlenség is kiválthatja a sírást.

Álmosság miatti sírás: A kisgyermek kimerültsége és csalódottsága szintén kellemetlen sírásba csap át, melyet gyakran ásítás követ.

Zavarában: Egy zavaró elem, például a kellemetlen pelenka vagy a hőmérséklet miatti „dühös” sírás is gyakran nyugtalan mozdulatokkal jár.

Ne feledjük, az egészen pici babák akkor is sírhatnak, ha feszültek, unatkoznak, vagy valami nem tetszik nekik a környezetükben.

Hangjelzéseik

Tudtad, hogy a csecsemők hangjelzései valójában egyfajta nemzetközi nyelv? Priscilla Dunstan ausztrál gyermekorvos több mint 20 éven át vizsgálta újszülöttek hangjait, és rájött, hogy azoknak konkrét jelentéseik vannak.

Íme a leggyakoribb hangok és jelentéseik:

„Neh” – Ezért a hangért a szopóreflex a felelős, és azt jelenti: „Éhes vagyok!”

„Eh” – Ez a hang az emésztési folyamat eredménye, és azt üzeni: „Büfizni szeretnék!”

„Owh” – Ez a hang az ásítás előtti pillanatban jelenik meg, és azt sugallja: „Álmos vagyok!”

„Heh” – Kellemetlen helyzetekben a baba karjait-lábait mocorgatva ezt a hangot adja ki.

„Eairh” – Haspuffadás vagy fájdalom esetén a baba hangja az erőködést tükrözi.

Mozdulataik elárulják érzéseiket

És végül, de nem utolsó sorban a testbeszéd is rengeteg információt tartogat számunkra arról, hogy mi zajlik a baba fejében.

Ha a baba hátát görbíti, az jóllakottságra, refluxra, kólikára vagy éppen rosszkedvre utalhat. Ha a fejét forgatja, valószínűleg nyugtatja önmagát. Az öklét szorongató babák rendszerint éhesek, a lábukat emelgetőknek pedig hasfájásuk van. A karjukat rázó babák pedig valamilyen félelemtől szenvednek, és megnyugtató simogatásra vágynak.

Nem csoda, ha mindez bonyolultnak tűnik, de gyakorlatban elég hamar megtanulható. És ha mindezt tudod, könnyedén kiismerheted babád minden reakcióját.

Mégsem szólok hozzá

Kérlek, osszd meg véleményed a témában!

Mindenkit arra bátorítunk, hogy írja meg tapasztalatát, esetleg küldjön egy gondolatot, egy ötletet a következő alkalomra!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET