Pánikrohamot elszenvedni szörnyű élmény, de szemtanúi is nagyon megterhelőek lehetnek. A szeretteink felé megmutatott empátia és segítőkészség kritikus jelentőségű ebben a helyzetben. Adunk most néhány hasznos tippet, amit tehetünk, ha szemtanúi vagyunk szerettünk pánikrohamának.
1. Örizd meg a nyugalmad
Bármennyire is nehéz, fontos, hogy megőrizd a nyugalmad ebben a helyzetben. Ha bármi módon stresszesebbé válunk, csak tovább rontjuk a helyzetet. Ezért fontos, hogy nyugodtak maradjunk, és ne kezdjünk el kapkodni.
2. Ne bagatellizáld az érzéseit
A pánikroham nem veszélyes esemény az egészségre nézve, de ez az érzés nagyon is valós. A hasi fájdalom, szédülés, légszomj, szívdobogás mind valós tünetek. Ezért ne mondd el neki, hogy csak beképzeli, vagy nem olyan nagy ügy az egész. Helyette próbálj meg erőt adni neki, például mondd: “Tudom, hogy nagyon félsz, de veled vagyok!” vagy “Együtt átküzdeni ezt!”
3. Kérdezd meg, mire van szüksége
Nem vagyunk képesek pontosan tudni, hogy éppen mire van a szerettünknek szüksége. Ne feltételezz, hanem inkább kérdezd meg tőle, hogy mire van szüksége. Természetesen nem kell a kérdéseinkkel bombázni. Ha nem szeretna semmit, akkor egyszerűen maradj csendben.
4. Emlékeztesd, hogy a roham hamar véget ér
A pánikrohamok ritkán tartanak tovább fél óránál, és leggyakrabban az első 2-10 percben érhetik el csúcspontjukat. De az a pár perc örökkévalóságnak tűnhet, tele félelemmel, és a személy lehet, hogy elfelejti, hogy hamar véget ér. Fontos, hogy tudatosítsuk benne, hogy nem fog örökké tartani, ennek segítségével pedig gyorsabban megbirkózhat vele.
5. Emlékeztesd, hogy nem fog megsérülni
A pánikroham tüneteihez hasonlítanak a szívroham jelei, vagy bármilyen más hirtelen bekövetkező végzetes esemény tünetei. Bár a tünetek előfordulnak, nem minősülnek veszélyesnek. Fontos, hogy kifejezze azt, aki a rohamot éli át, hogy a pánikroham veszélytelen és minden jóra fog fordulni.
6. Lélegezzetek együtt
Szabályozhatod a légzését, ami nagymértékben segíthet. A pánikroham során a személy valószínűleg szabálytalanul fog lélegezni és felületesen veszi a levegőt. Elkezdhetsz mélyen lélegezni, és kérheted, hogy kövesse a te légzésed ritmusát. Lassan lélegezz be az orrodon keresztül, és számolj el 5-ig, majd fújd ki lassan a levegőt a szádon keresztül, és újra számolj el 5-ig. Ezt ismételheted pár percig, míg a roham meg nem szűnik.
7. Javasold, hogy ne próbáljon meg küzdeni a roham ellen
Amikor a pánikroham kezdetét veszi, az emberek hajlamosak arra, hogy azonnal megpróbálják elhagyni a zsúfolt helyeket vagy más módon próbálnak meg figyelemelterelést végezni. Ezek hosszútávon nem segítenek, és csak tovább rontanak a helyzeten. A szakértők szerint az adott személynél épp bekövetkező pánikroham alatt a legjobb, hogy hagyjuk, hogy minél gyorsabban lezajlódjon.
8. Próbáld meg lefoglalni a figyelmét
Ha észreveszed, hogy a szeretted küzd a pánikroham adatai ellen, lehet, hogy próbálsz y segítő technikát alkalmazni. Kérd meg, hogy soroljon fel 5 dolgot, amit lát, 4 dolgot amit meg tud fogni, 3 dolgot amit hall, 2-t amit meg tud szagolni, és 1 dolgot amit meg tud kóstolni. Minden dolognak jelen kell lennie azon a helyen, ahol éppen vagytok.