Légúti betegséggel és köhögéssel nem csak a téli időben találkozhatunk. A változó időjárás miatt nyáron is megfázhatunk, sőt a klímaberendezés is lehet a nyári nátha okozója.
A klímaberendezés főleg akkor okozhat megfázásos tüneteket, ha egy egész napot töltünk légkondicionált helyiségben, majd kilépünk a kinti forróságba. A klímaberendezés és a kinti hőmérséklet közötti nagy különbség, amely szakértők szerint 10 fok vagy több, növelheti a megfázás kockázatát.
Nyáron senki sem akar betegen ágyban lenni, különösen kellemetlen, ha a nyári szabadságát tartja valakinek. Viszont egy kisebb megfázás esetén sem kell pánikba esni, ilyenkor a méz és egyes gyógynövények csodálatos hatásaira is számíthatunk.
Ha pedig a mézet kombináljuk néhány gyógynövénnyel, a gyógyulás garantáltan nem marad el hosszú időre. A mézben áztatott gyógynövények nem csak az ízét alakítják át, hanem a növények hatóanyagai kioldódnak a mézben, így fejtik ki áldásos hatásukat és teszik illatossá a mézet.
Légúti betegségek és köhögés esetén a leghatékonyabb gyógynövények a kakukkfű, a bazsalikom és a majoránna lehetnek.
Ezek a gyógynövények antimikrobiális és köptető hatásokkal rendelkeznek. A bazsalikom elsősorban köhögés ellen hatásos, a kakukkfű pedig enyhíti a torokfájást, köhögés ellen hatékony, és fertőtlenítő és antibakteriális tulajdonságai is vannak. A majoránna hasonlóan a köhögés ellen hatásos.
A méz önmagában is számos gyógyító hatással rendelkezik. Képes enyhíteni a megfázás tüneteit, fertőtleníti és tisztítja a szervezetet, csillapítja a torokgyulladást, a köhögést és a lázat is. Erősíti az immunrendszert és antibakteriális hatással bír. Mézvásárlásnál figyeljünk a minőségre, a legjobb, ha termelőtől vesszük a mézet, így biztosan nem csalódunk a termékben.
Hogyan is készíthetünk ezekből a fűszernövényekből illatos, gyógyító mézet? Először mosson meg alaposan néhány friss fűszernövényt, majd helyezze száradni konyhai papírtörlőre. Ezután aprítsa fel kisebb darabokra a gyógynövényeket, és tegye őket egy üvegbe.
Öntsön a növényekre 300-400 gramm mézet, majd zárja le az üveget. Érlelje a mézet körülbelül 7-10 napig. Ebben az időben a hatóanyagok kioldódnak a fűszernövényekből.
Ezután szűrje le a mézet. Tárolja a hűtőben vagy szobahőmérsékleten. A szűrőben maradt fűszernövényeket ne dobja ki, gyógyteákat is készíthet belőlük.
Megelőzési céllal naponta fogyaszthat egy-két teáskanálnyi mézet, betegség esetén növelheti az adagot. A gyógyító mézet önmagában is fogyaszthatja, de teát is ízesíthet vele.