A Duna áradata Budapest felé tart: mire számíthatunk a következő napokban?
Karácsony Gergely főpolgármester hétfői bejelentése szerint Budapest teljes területén életbe léptetik az árvízvédelem legmagasabb, harmadfokú készültségi szintjét. A Duna vízszintje megugrása várható, így a fővárosi vezetés már most széleskörű intézkedéseket hajt végre az árvíz okozta károk és veszélyek minimalizálására.
Harmadfokú készültség a Duna-part mentén
Különösen a Duna melletti területeken bocsátkoznak bele a védekezésbe, ahol a vízszint emelkedése miatt a legnagyobb veszély fenyeget. Már a hét elején megkezdődött a védekezési munkálatok, amelyek során megerősítik a part menti védműveket és lezárják a föld alatti csatornazsilipeket, ezzel csökkentve a vízterültek betörésének veszélyét a város alacsonyabb területeire.
A Duna partján található rakpartok már korábban lezárásra kerültek, továbbá a terv szerint a budai alsó rakpartot is elkezdik lezárni, tekintettel arra, hogy várhatóan a Duna áradata át fogja lépni a védművek szintjét.
A Duna vízszintje ijesztően emelkedik
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője megjegyezte, hogy a Duna vízszintjének gyors emelkedése miatt a következő héten a legmagasabb készültségi szintet kell bevezetni. A jelentős csapadékmennyiség és a folyó erős vízhozama miatt a vízügyi szakemberek már napok óta felkészülnek, de várhatóan komoly kihívást jelent majd a folyó áradása.
Szoros figyelemmel a parkoló autók és a lakosokra
A hatóságok azt kérik az autósoktól és a lakosoktól, különösen a Duna partján élőktől és az ott parkolóktól, hogy fordítsanak különös figyelmet a helyzetre. A rakparton hagyott autók esetében a hatóságok figyelmeztetik az embereket, hogy távolítsák el a járműveiket a veszélyeztetett területekről, vagy azokat elszállítják. A budapesti közlekedés jelentős korlátozásokkal jár a következő napokban, különösen a rakpart lezárása miatt.
Az árvízvédelem kihívásait jelenti a felkészülés
A főváros árvízvédelmi rendszere az elmúlt években számos fejlesztést hajtott végre, hogy képes legyen kezelni a nagyobb árhullámokat. A mostani, különösen magas Duna vízszintje azonban rendkívül komoly kihívást jelent, különösen a rakpartokon és az alacsonyabb területeken.
Karácsony Gergely: „Kulcsfontosságú a lakosság együttműködése”
Karácsony Gergely hangsúlyozza, hogy a lakosság együttműködése nélkülözhetetlen a sikeres védekezéshez. A főpolgármester szerint a városvezetés komolyan veszi a helyzetet, és naprakész információk alapján fognak reagálni a helyzet változásaira.
Az árvíz hosszú távú hatásai
Ha a Duna vízszintje valóban elérné a rekordmagasságot, az jelentős hatással lehet nem csak a fővárosi infrastruktúrára, de a gazdaságra is. A városvezetés, a vízügyi szakemberek és a katasztrófavédelem azonban abban bízik, hogy az előkészületek elegendőek lesznek a nagyobb károk megelőzésére.