Régen az erdélyi szegények fő élelmiszere volt, mára azonban mind a gazdagok, mind a szegények szívesen fogyasztják, mert nemcsak tápláló, hanem rendkívül egészséges is.
Erdély nemzeti kincse, a puliszka, nemcsak finom, hanem rendkívül hatásos a szervezetünk számára! Nincs véletlenül nagyra értékelve a székelyek között, hiszen igazi egészségvédő étel!
A puliszka egy kukoricaliszttel készült kaszás étel. Régebben elsősorban az erdélyi szegények alapélelmiszere volt, de ma már mind a gazdagok, mind a szegények örömmel készítik el, mert nem csak tápláló, hanem rendkívül egészséges is.
A kukoricaliszt rendkívül gazdag az alábbi vitaminokban és ásványi anyagokban:
B-vitamin,
E-vitamin,
foszfor,
magnézium,
cink,
kálium,
emellett számos telített zsírsavat és rostot is tartalmaz.
Óvja a gyomrot és a májat
A puliszka alapanyagaként használt kukoricaszemek aracin- és palmitinsavat tartalmaznak, amelyek rendkívül fontosak az egészséges gyomorműködés szempontjából. A bélrendszerben könnyen felszívódnak, és átkerülnek a véráramba, ahol megszabadítanak minket a toxikus anyagoktól.
A puliszkában lévő savak 57 különböző méreganyagot képesek semlegesíteni. A puliszka erős méregtelenítő hatással rendelkezik, segíti a máj működését, és csökkenti a májbetegségek kialakulásának kockázatát. Fogyasszunk puliszkát kenyér helyett, mert gyomornyugtató, és savcsökkentő hatása is van.
Hosszabbítja az életet
Kutatások szerint a puliszka napi fogyasztása akár 60%-kal is csökkentheti a pajzsmirigy rendellenességek által okozott idegi zavarokat. Szabályozza a vércukor- és koleszterinszintet, ezért ajánlott a cukorbetegeknek is. A puliszka csökkenti az érelmeszesedés és a szívroham kialakulásának kockázatát is.
Fejleszti az izomzatot
Egy kolumbiai kutatás szerint a kukoricában megtalálható savaknak fontos szerepük van az izomrostok megerősítésében is. Az equadori gyerekek a világ legjobb sportteljesítményeivel büszkélkedhetnek, és étrendjükben rendszeresen szerepel a puliszka.
A kukoricaliszttel készült ételek csökkentik a menstruációs problémákat, de a vesekő, és májgyulladás esetén is ajánlottak. Kutatások azt is kimutatták, hogy a puliszka 9%-kal növeli a 65 év feletti nők petefészekaktivitását.
Hozzávalók:
puliszkaliszt (máléliszt, kukoricaliszt, törökbúzaliszt)
juhtúró (burduftúró), legalább félkiló
só
A puliszka elkészítése:
vizet tesszünk főni sóval
amikor a víz melegedik, de még nem forr, lassan hozzáadjuk a puliszkalisztet (két fajtája van a grízszerű és a keverős, a boltokban a grízest lehet kapni, ehhez szól a recept) folytonosan keverve, amíg nem kezd főni, ha túl sok lisztet szórtunk a vízbe, adjunk hozzá még vizet.
néhány perc főzés után levesszük
Elkészítés
tűzálló edénybe rétegezzük a puliszkát és a túrót, puliszkával kezdjük túróval fejezzük be
sütőbe tesszük, amíg a tetején a túró megolvad, kb.15 percre
Tálalás:
tejfölt tehetünk rá
finom ha tejföles tehéntúrót adunk hozzá miután kivettük a sütőből
friss málna és/vagy pirosribizli is mellé tálalhatunk, cukorral meghintve
Tippek:
a puliszkát habverővel keverjük, így nem csomósodik meg
figyelj a sózásra is, a túró általában sós, ezért kevesebb sót kell hozzáadni
az utólag sózott puliszka nem olyan finom