A Magyar Nemzeti Bank friss gazdasági előrejelzése szerint nem csak 2024 nyújt komor kilátásokat a nyugdíjasok számára, de a következő évek sem mutatnak túl rózsás képet étkezőasztalukra. A várt gazdasági növekedési arányokat jelentősen visszakalibrálták.
A nyugdíjprémium kifizetésének kulcsfontosságú feltétele a GDP 3,5%-os túlszárnyalása. A mostani előrejelzések tükrében viszont egyre inkább homályosodik, hogy erre sor kerül-e – az mfor.hu tájékoztatása alapján.
Az elkötelezett gazdaság lassuló lendülete
A Magyar Nemzeti Bank szakértői szerint a 2024-es gazdasági növekedési kilátások miatt emelkedő ingadozás is tapasztalható. A magas inflációs ráta, a nemzetközi gazdasági bizonytalanság és a többi külső tényező összessége mind negatívan befolyásolja a magyar gazdaság erőteljes bővülését.
Annak ellenére, hogy a 2026-os előrejelzések valamivel naposabbak és már több mint 3%-os növekedést vizionálnak, az elkövetkező év kilátásait árnyékolja.
A nyugdíjprémium esélye tovaszáll
A nyugdíjprémium felvázolt kifizetési feltétele, hogy a gazdasági fejlődés elérje, vagy meghaladja a 3,5 százalékot. Viszont a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb előrejelzése szerint 2024-ben csupán 3 százalékos növekedésre számíthatunk.
Mindezek okán a nyugdíjasok számára ígért prémium kifizetése egyre inkább tűnik kibúvó lépésnek vagy szimplán álomnak.
Mi a teendő az elkövetkezendő években?
A Magyar Nemzeti Bank becslései szerint a magyar gazdasági jóllét középtávon csak a fokozatosság jegyében fog növekedni. Miközben a 2025-re vonatkozó korábbi előrejelzések a 3,5-4,5 százalékos növekedési sávról beszéltek, ezek az új adatok alapján legalább 0,8 százalékponttal csökkenhetnek.
A gazdasági lassulás minden társadalmi réteget sújt, de különösen a nyugdíjasok fogják megszenvedni a lemaradó nyugdíjprémiumot.
A kihívások és a jövő bizonytalansága
A magyar gazdaságba ható tényezők, mint a nemzetközi inflációs nyomás, az energiapiaci hajlamok vagy a belső piaci kihívások mind-mind eredményezik, hogy a gazdasági előrejelzések margójában kevés okot találunk a derűlátásra.
Még ha a következő hónapokban a gazdasági teljesítmény változna is, a mostani előrejelzések nem engedik a reménykeltő eredményekre való számítást.
A nyugdíjasok számára levenni ezt az értékláncot különösen fontos lesz a jövő évi gazdasági eredmények magasságából. Hiszen az állami juttatások, mint például a prémium, kifizetése nagyban múlik a gazdaság termelékenységétől.
A közeljövő gazdasági körképe pedig eldönti, milyen további lépések szükségesek a nyugellátás fenntarthatóságának és a lakosság mindennapi megélhetésének a biztosítására.