HasznosHírekOtthon

A gázkazán tíz leggyakoribb hibakódja: másodpercek alatt azonosítható problémák

A gázkazánok elengedhetetlen eszközei otthonunk kényelmének, ám néha előfordulhatnak olyan hibák, amiket nem lehet szem elől téveszteni.

A mai gázkazánok intelligens rendszerekkel vannak ellátva, melyek figyelmeztető jelzések formájában kommunikálják a felhasználó felé, ha valami nincs rendben. Ezek a kódok segítenek feltárni a hiba okát, és meghatározni, mikor van szükség profi szerelő beavatkozására. Lássuk, melyek a leggyakoribb hibakódok, melyeket minden gázkazán tulajdonosnak ismernie kell.

1. Alacsony víznyomás (Hibakód: 1.0 bar alatti)

A gázkazánok működéséhez megfelelő víznyomás szükséges. Ha a víznyomás túl alacsony (általában 1.0 bar alatti), a kazán leállhat. Ezt könnyedén ellenőrizhetjük a nyomásmérőn.

Mit tehetsz? Add hozzá manuálisan a szükséges vizet a rendszerhez. Ha a nyomás viszont gyakran lecsökken, szivárgás lehet a háttérben, ebben az esetben mindenképpen hívd fel a szerelőt.

2. Gyújtási hiba (Hibakód: F1, E133, E1 33)

Ha gyújtási hiba lép fel, a kazán nem képes beindítani a gázlángot. A hibát okozhatja gázellátási probléma, hibás gyújtóelektród vagy a kazán ventilátorának meghibásodása is.

Mit tehetsz? Ellenőrizd a gázellátást és keresd a lehetséges gázszivárgás jeleit. Ha minden rendben, de a hiba továbbra is fennáll, kérj szakember segítségét.

3. Lángkimaradás (Hibakód: F2, E1 04, E133)

A lángkimaradás abban az esetben következik be, ha a gázkazán benne lévő láng hirtelen kialszik. Ennek oka lehet gyújtási probléma, szivárgás vagy az égéstérbe jutó gáz mennyiségének csökkenése.

Mit tehetsz? Próbáld meg újraidítani a kazánt, ha a hiba ismétlődik, hívj szakembert segítségért.

4. Vízérzékelő hiba (Hibakód: F22, E119)

Az F22, E119 kód azt jelzi, hogy a rendszerben lévő víz hőmérsékletét érzékelő hibás, vagy nincs elég víz a rendszerben. Ez a hiba túlmelegedéshez és súlyos károsodásokhoz vezethet.

Mit tehetsz? A víznyomás ellenőrzése ajánlott, ha a problémát az érzékelő okozza, hívj szakembert.

5. Szivattyú hiba (Hibakód: F75, E10)

Az F75 és E10 hibakód általában azt sugallja, hogy a kazán nem képes megfelelően keringetni a vizet. Az oka rendszerint eltömődés, vagy a szivattyú rangidős kora, mechanikai meghibásodása.

Mit tehetsz? A szivattyú hibáknál a szerelő beavatkozása szükséges, hívd őt minél hamarabb.

6. Túlmelegedés (Hibakód: F29, F42, E1 18)

Ha a kazán túlmelegedésről számol be, az azt jelzi, hogy a víz rendkívül magas hőmérsékletű. Ennek oka lehet hibás termosztát vagy a rendszerben keletkező zárlat, esetleg eltömődött hőcserélő.

Mit tehetsz? Azonnal kapcsold ki a kazánt, és hívj szakembert a probléma orvoslásához.

7. Ventilátor hiba (Hibakód: F32, F16)

A gázkazánok ventilátora elengedhetetlen a működés biztonsága szempontjából. Ha a ventilátor hibásodik meg, a kazán nem tud zavartalanul működni. Ezt a hibaüzenetet gyakran a ventilátor meghibásodása vagy elektromos rendellenességek okozzák.

Mit tehetsz? Ha ventilátor hiba lép fel, semmiképp se próbáld meg saját magad kijavítani, fordulj szakemberhez.

8. Elektronikus vezérlési hiba (Hibakód: F1, F76, E1 16)

Az elektronikus vezérlőpanel meghibásodása több hibajelzéshez is vezethet. Ezek az áramellátás megszakadásából, hibás szenzorokból vagy a kazán elektromos komponenseinek problémáiból eredhetnek.

Mit tehetsz? Ha elektromos hiba lép fel, ne próbálkozz a probléma saját kezű megoldásával, hívd a szakértőket.

9. Füstgáz érzékelő hiba (Hibakód: F13, E164)

A füstgáz érzékelő hibájának fő jele, hogy a kazán leáll, mert nem képes megfelelően ellenőrizni a füstgáz áramlását.

Mit tehetsz? Azonnal hívj szakembert, mert a nem megfelelő füstgáz-érzékelő potenciális veszélyforrás.

10. Légnyomás hiba (Hibakód: F5, F28)

A kazánok működéséhez elengedhetetlen a megfelelő légnyomás. Ha a légnyomás túl alacsony vagy túl magas, a kazán nem képes szabályszerűen működni.

Mit tehetsz? A problémát okozhatja többek között a rosszul működő füstelvezető rendszer. Mindenképpen szakember segítségére van szükség a gond orvoslásához.

Mikor kell azonnal szerelőt hívnunk?

  • Ha a kazán hibaüzenetet küld, ami a gázellátásra, gyújtásra, lángkimaradásra, vagy füstgáz-érzékelésre utal.
  • Ha szokatlan hangokat hallasz, mint például zümmögés, kattogás vagy sípolás.
  • Ha a kazánod rendszeresen leáll, vagy folyamatosan túlmelegszik.
  • Ha nem tudod értelmezni a hibakódot, vagy nem tudod önállóan megoldani.

a gázkazánok hibáinak elhanyagolása súlyos károkat és potenciálisan veszélyes helyzeteket eredményezhet. Mindig is célszerű időben sürgősségi hívást tenni egy szakembernek a problémák diagnosztizálására és javítására, és így otthonod mindig meleg és biztonságos marad.

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET