A magyar kormány jelenleg az adórendszer teljes átpillantásának munkálatain dolgozik, mely során a bonyolult külön- és extraprofitadók kerülnek górcső alá.
Mindenekelőtt a jelenlegi folyamat eredményei alapján november környékén valószínűsíthetőek a releváns döntések. Varga Mihály, a pénzügyek irányításáért felelős miniszter az InfoRádió Aréna c. műsorában beszélt erről, hangsúlyozva, hogy a cél a költségvetési egyensúly helyreállítása és a gazdasági stabilitás fokozása.
Az utóbbi négy évben több, a központi költségvetés terhét növelő kihívások jelentkeztek hazánkban. A Covid-19 vírus és a következő gazdasági újindítási szakasz, valamint az orosz-ukrán konfliktus és annak szankciói miatt a költségvetési hiány túllépte a tervezett értékeket.
A kormány kénytelen volt emiatt óvatosabban bánni a beruházásokra szánt forrásokkal, és a védelmi hozzájárulás bevezetésével megpróbálta elérni az idei 4,5 százalékos deficitcélját. Az adórendszer felülvizsgálata ennek a szélesebb léptékű intézkedéssorozatnak egyik eleme.
Indoklások az adórendszer felülvizsgálata mögött
A hazai adórendszer alapját elsősorban a fogyasztási típusú adókból származó bevételek adják, de az elmúlt években egyre komplexebb lett a helyzet.
Jelenleg két fő adókulcs van: 9 és 15 százalékos. Emellett újabban a bevételi típusú adóknál is fellelhetőek új kezdeményezések, mint pl. a négygyermekes anyák adómentessége, a 25 év alattiaknak járó személyi jövedelemadó mentesség, és az első gyermeket vállaló, 30 év alatti anyák adókedvezménye.
Ezt a komplexitást tovább fokozzák a fent említett elemek melyek miatt a kormány szükségesnek vélte egy alapos átvizsgálást. Az extraprofitadók és különadók belátható költségeket jelentenek a vállalkozásoknak, mely befolyásolja működésüket. Varga Mihály kiemelte, hogy a kormány elkötelezett az ilyen adók fokozatos kivezetésével kapcsolatban, bár ez a folyamat lassabban halad, mint ahogy azt korábban remélték.
Pozitívan tekint a pénzügyminiszter 2024-re, amikor több különadó is kivezetésre kerülhet, mint például a légiforgalmi-, a gyógyszeripari-, és a távközlési adó. Hosszú távú cél a többi ágazatot terhelő különadók csökkentése.
Az adórendszer áttekintése már megkezdődött, és a tervek szerint az őszi költségvetési vita során születnek meg a döntések.
A kormányzat a célként az adórendszer egyszerűsödését, átláthatóságát és hatékonyságának növekedését tűzte ki miközben fenntartaná a költségvetési egyensúlyt és támogatná a gazdasági növekedést.
Az adórendszer reformja tehát kulcsfontosságú lehet a gazdasági stabilitás fenntartása és a jövőbeni kihívások leküzdésében. Egy olyan környezet kialakítása, amely kedvezőbb a vállalkozások és a lakosság számára is, kulcsfontosságú a társadalmi és gazdasági érdekek szem előtt tartása mellett való döntéshozatalban.