A rózsagyökereztetés bámulatos titkai
A rózsa, mint ismeretes, a virágok királynője, de ha a boltban szerzünk be egy csokrot belőlük, sajnos rövid időn belül elhervadnak, és az áruk is sajnos szívós. Hány napig bírja szerinted egy vágott rózsa?
Szerinted neked is sikerülne otthoni körülmények között gyönyörű virágokat termeltetni?
Íme, hogyan gyökereztethetjük a rózsákat, hogy nekünk is legyenek pompázó rózsabokraink!
Először is használjunk egy éles kést, hogy levágjunk a rózsából egy kb. 25 cm-es részt a tetejéről. A levágott részt kennük be viasszal és távolítsuk el a leveleket. Most következik a gyökereztetés, melyhez itt egyből több módszert is javasolunk:
ELSŐ TECHNIKA
Vegyél egy vázát, önts bele 1 liter vizet, majd adj hozzá egy kis adag mézet. Helyezd be a rózsaszárat a vázba úgy, hogy csak a szára alsó harmada érintkezzen a vízzel. Hagyd így fél napig, majd tedd át őket egy másik vázába, ami csak félig legyen tele vizivel. Ügyelni kell arra, hogy folyamatosan pótoljuk a vizet, amit a rózsák felisznek és ami a párolgás miatt hiányozni kezd, míg végül a rózsák kigyökereznek.
MÁSODIK TECHNIKA
Helyezd bele a rózsaszárat egy vázába, melybe 10 csepp friss aloe vera levet csepegtettél, hogy segítsd a gyorsabb gyökeresedést. Folyamatosan pótoljuk a vizet, de mindig csak félig engedjük vízbe a szárat. Tíznaponta csepegtess hozzájuk további kb. 5-7 csepp friss aloe vera levet. Amint látod, hogy kezdenek gyökereket ereszteni, ültesd át őket egy cserépbe. Ha már megjelentek az első levelek is, ki is viheted őket a szabadba.
HARMADIK TECHNIKA
Oldjunk fel 100 mg élesztőt 1 liter vízben. Tegyük bele a rózsavesszőt egy napra ebbe az oldatba úgy, hogy csak a szár harmada merüljön bele. Hagyjuk benne egy napig, majd vegyük ki, mossuk le, és tegyük bele egy félig vizet tartalmazó vázába. Amíg meg nem jelennek az első gyökerek, folyamatosan minden nap pótoljuk a vizet, hogy az mindig pontosan a rózsavessző közepéig érjen.
NEGYEDIK TECHNIKA
A rózsaszaporításban az egyik legfogékonyabb technika a befőttes üveges gyökereztetés. Válasszunk egy megfelelő rózsaágat, melynek legjobb, ha már vannak rajta virágok. Fontos, hogy a kiválasztott rózsaág legalább 20-25 cm hosszú legyen. A talpas dugvány segít a biztosabb gyökeresedésben. A dugványt a homokkal kevert, tápanyagban gazdag földbe kell ültetni.
Öntözéshez érdemes gombaölő szerrel kezelt vizet használni. A beföldelt rózsára helyezzünk egy befőttes üveget, hogy megőrizzük a növény környezetében a páratartalmat. Ha a gyökereztetés sikeres, megjelennek az új levelek. Ha a dugvány új levelet hoz és növekedni kezd, itt az ideje a kiültetésnek. Ez egy házi rózsaszaporítási technika, melyhez természetesen a természetes környezeten és a megfelelő gondozáson kívül más sem kell.