November 1-jétől életbelép a változás: újra hatályos lesz az Ausztriában megszabott, időjárásfüggő gumiabroncs-használati kötelezettség. Erről már a Hitel fórum is beszámolt.
Az autósoknak érdemes alaposan megismerniük a szabályokat, mivel a téli gumi hiányának mellőzése komoly bírságot eredményezhet, kiváltképp baleset esetén.
A téli gumi kötelezővé tételének története
A téli gumi kötelező használatát 2008. január 1-jén tették be tövénybe Ausztriában, és azóta minden téli időszakban, november 1. és április 15. között, a télies útviszonyok (hó, havas eső vagy jeges útszakasz), minden autó esetében a négy kereken kötelező a téli gumi használat. Ez vonatkozik személyautókra és a 3,5 tonna alatti gépjárművekre is.
A szigorú ellenőrzési gyakorlat
A hatóságok az autók téli gumiabroncsait szemrevételezik, különös tekintettel az M+S (Mud+Snow, azaz sár és hó) jelzésekre és a gumiabroncs mintázatának mélységére. Törvény szerint a személyautók esetében a mintázat mélysége el kell hogy érje a legalább 4 millimétert, míg a szögletes abroncsok és a 3,5 tonna fölötti tehergépjárműveknek pedig legalább 5 milliméter mélységű mintázattal kell rendelkezniük.
Az M+S jelzéssel ellátott négyévszakos gumikat is elfogadják a hatóságok. Télen gumit hólánccal is helyettesíthetjük, feltéve, hogy azt legalább az egyik tengelyre felfrissítik. Fontos azonban tudni, hogy a hólánc kizárólag teljes hóval fedett útviszonyok esetén használható.
A következmények: bírságok és több
Autósainknak érdemes előre tervezniük, hiszen a rendőrség finoman szólva nem lesz szívélyes, amennyiben nem megfelelő gumiabroncs található az autón, ekkor 50 eurós (körülbelül 20 ezer forint) bírságot szabhatnak ki.
Ha pedig baleset következik be, a bírság összege akár 5000 euróra (kb. 2 millió forint) nőhet, és mindezt tetézi, hogy a biztosítók sem fizetnek ebben az esetben.
Tudatos és kellő felkészülés
A téli időszakra való felkészülés nem csak a közlekedés biztonsága miatt lényeges, hanem a jogi következmények minimalizálása véget is fontos.
Kétségtelenül érdemes időben ellenőrizni a gumiabroncsok állapotát, és szükség esetén áttérni a téli gumiabroncsokra, hogy elkerüljük a bármilyen szintű bírságot, illetve a balesetekkel járó kellemetlenségeket és költségeket.
Jól átgondolt és alapos előkészületekkel biztosítjuk, hogy a téli közlekedés ne okozzon még több fejfájást az autósoknak,