Sztorik

Forradalmi változások jönnek az egészségügyben 2024-ben

2024 januárjában 2 milliárd forint értékű befektetéssel új fejezetet nyit az egészségügy.

Az orvosi központok és kórházak informatikai rendszereit egységessé alakítják át, ezt a fejlesztést a T-Systems irányítja, az új rendszert e-MedSol néven illetik.

A fő cél az, hogy megszüntessék a különféle, piaci alapon működő rendszereket és bevezessék az egységes, centralizációra alapuló informatikai platformot.

Milyen mértékű változásokat várhatunk?

Az e-MedSol rendszer bevezetése jelentős változást hoz majd az állami egészségügyi intézmények számára. A változásokat előíró jogszabályok már érvénybe léptek, a folyamat 2024 januárjában veszi kezdetét és várhatóan 3-6 hónapig fog tartani.

Ebben az időszakban a betegadatokat az új rendszerbe kell áttelepíteni, ami az egészségügyi informatikai rendszerek kétharmadát érinti.

A szabályozás csak az állami kórházakra és poliklinikákra vonatkozik, a vallási, önálló, önkormányzati rendelők és az egyetemek által üzemeltetett egészségügyi intézmények nem kerülnek bele az egységesítés általános hatálya alá.

Szükséges az egységesítés?

Az egészségügyért felelős államtitkár, Takács Péter határozottan beszélt az egységesítés szükségességéről az Egészségügyi Gazdasági Vezetők konferenciáján. Szerinte elfogadhatatlan, hogy a megyei vezetőknek engedélyezett kórházainak rendszerei különböznek a városi kórházak informatikai rendszereitől.

Ez a helyzet megnehezíti az adatok hatékony áramlását. Takács államtitkár azt hangoztatta, hogy a centralizációs rendszer hatékonyabbá teszi az ellátást és az adatkezelést.

Az ágazatban tevékenykedő szállítók támogatják az egységesítést, de néhányan úgy vélik, hogy megyei szinten is elegendő lenne az egységesítés, ezáltal megkönnyítve ezt a bonyolult átállási folyamatot.

Várhatszó gondok és veszélyek

Az új rendszer bevezetése nem csak költséges, de technikai és szervezeti nehézségeket is magával hoz. Nagy kihívás lesz az egészségügyi munkatársak számára, hogy elsajátítsák az új rendszer használatát, miközben fenn kell tartaniuk a betegellátást is.

A személyes adatok áthelyezése is bonyolult feladat lehet, különösen ha az előtte használt rendszerek kezelői nem kaptak megfelelő tájékoztatást az átállás során.

Adatveszteség is előfordulhat, ami súlyosan érintheti a folyamatos és minőségi ellátást.

Milyen súllyal érinti az átállás az egészségügyi intézményeket?

Az új rendszer bevezetése jelentősen megváltoztatja az állami kórházak és rendelők működését, hosszú távon pedig jelentős előnyöket hozhat az adatkezelés és az egészségügyi szolgáltatások terén.

A zökkenőmentes átmenet, az adatvesztés elkerülése és a munkatársak megfelelő képzése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az e-MedSol ténylegesen javítsa az ellátás minőségét és hatékonyságát.

A közeljövőben számos egészségügyi szegmensben érintett cég figyelemmel kíséri majd a centralizáció folyamatát és azt, hogy hogyan lehet megoldani az átállás kihívásait.

Értesüljön a legfrissebb hírekről Google Hírek alkalmazásban is!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET