A Vinted és a többi online piactéren való kereskedés egyre népszerűbb Magyarországon, ahol a felhasználók a megunt ruháikat, kiegészítőiket és tárgyaikat értékesítik.
Bár természetes, hogy felvetődik a kérdés, hogy az ilyen típusú értékesítések után kell-e adót fizetni, és milyen jogszabályok vonatkoznak erre. Az alábbiakban ismertetjük az érintett adózási szabályokat és elmagyarázzuk, hogy milyen körülmények között kell adót fizetni a Vinteden eladott termékek után.
1. Személyes tárgyak értékesítésének adózási kötelezettsége
Magyarországon a magánszemélyek személyes tárgyainak értékesítésekor adómentességet élvezhetnek, ha bizonyos feltételek teljesülnek. Ezek a szabályok az Szja törvényben (1995. évi CXVII. törvény) találhatók meg, és ezek a különböző online piacterek, például a Vinted, a Jófogás vagy a Facebook Marketplace-en való eladásokra egyaránt vonatkoznak.
Mikor nem érvényes az adózási kötelezettség?
Adómentesek lesznek az eladások, ha:
Esetenként történik az értékesítés: Az ad-hoc jellegű értékesítés nem minősül rendszeres gazdasági tevékenységnek, tehát nem keletkezik adókötelezettség.
Nem üzletszerű a tevékenység: Ha az eladások célja kizárólag a régi személyes tárgyak értékesítése, akkor az nem minősül üzletszerű tevékenységnek.
Nem szereznek rendszeresen jövedelmet: Ha a cél nem a rendszeres jövedelemszerzés, hanem az egyszeri, alacsony összegű eladások, akkor az eladónak nem kell adót fizetnie.
2. Adókötelezettség üzletszerű értékesítés esetén
Ha a Vinteden történő értékesítés rendszeres jövedelemszerező tevékenységgé válik, akkor már vállalkozásnak vagy független gazdasági tevékenységnek minősül, amihez adókötelezettség is kapcsolódik. Ezt a következő szempontok alapján dönthetjük el:
A tevékenység rendszeressége: Ha valaki folyamatosan, napi vagy heti rendszerességgel értékesít tárgyakat a platformon, és a cél a bevételszerzés, akkor az üzletszerű tevékenységnek minősül.
A nyereségszerzés szándéka: Ha az eladó célja egyértelműen a nyereségszerzés, akkor az már vállalkozási tevékenységnek minősül.
Ilyen esetben a magánszemélynek vállalkozói adószámot kell kérnie, és az üzleti tevékenysége után személyi jövedelemadót és járulékokat kell fizetnie. Az online kereskedelemre vonatkozó adózási szabályok szerint minden bevételnél látiajánlatot kell vezetni, és a bevételt fel kell tüntetni az éves adóbevallásban.
3. Alkalmi jövedelem és jövedelemkorlátok
Az Szja-törvény alkalmi jövedelemszerzés lehetőségét is biztosítja, amelyre kedvezőbb adózási feltételek vonatkoznak. Alkalmi értékesítés esetén – feltéve, hogy az éves bevétel nem haladja meg a 600 ezer forintot – az adóteher enyhébb, vagy akár teljesen elkerülhető.
4. Példák a adózási kötelezettség meghatározására
Ruhák egyszeri értékesítése: Ha valaki csak saját használt ruháit értékesíti, például évente néhány alkalommal, nem kell adót fizetnie.
Rendszeres online boltként való működés: Ha valaki folyamatosan ruhákat vesz meg, majd továbbértékesíti őket nyereségszerzés céljából, akkor már vállalkozói tevékenységről van szó, és kötelező betartani a adózási szabályokat.
5. Összefoglalás
A Vinteden és más hasonló platformokon az alkalmi, nem üzletszerű értékesítések adómentesek, ha az eladás csak a személyes tárgyak továbbadására irányul. A rendszeres tevékenységet azonban adózási kötelezettségek terhelik, és ha elmulasztjuk ezeket, büntetések is kiszabhatók.
Ha bizonytalan vagyunk, célszerű konzultálni egy könyvelővel vagy adószakértővel, hogy biztosan megfeleljünk a vonatkozó jogszabályoknak.