A héten a világ legnagyobb vagyonkezelő vállalatának, a BlackRock-nak a vezérigazgatója, Larry Fink a következőket mondta, a befektetőknek szánt szokásos levelében: “Nyugdíjba vonulni sokkal nehezebb lesz most, mint 30 évvel ezelőtt volt. 30 évvel később pedig még sokkal nehezebb lesz” – idézi a BBC
Mi a probléma a nyugdíj rendszerrel?
Az emberiség folyamatosan öregszik, főleg Európában, hiszen Európa legtöbb társadalma elöregedő. Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb gyermek születik és a várható élettartam növekedésével egyre több ember lesz nyugdíjas. A probléma az, hogy előbb utóbb a fiatalok nem lesznek annyian, hogy megtudják termelni a javakat a nyugdíjasok számára, nem azért mert lusták, hanem mert nincsenek számtanilag elegen. Ez előbb utóbb a nyugdíj rendszer összeomlásához vezetne, ha nem emelnének a nyugdj korhatáron és nem próbálnák valahogy csökkenteni a nyugdíjasoknak juttatott javakat.
Az erőforrások mindig generációról generációra szállnak.
Most viszont az erőforrásaink eltolódtak az idősebb generáció irányába, akik viszont ezt az erőforrást már nem képesek megtermelni. Sokan azzal érvelnek, hogy szükséges a nyugdíjkorhatár körül lévők munkavállalását elősegíteni, támogatni, hogy legalább a saját nyugdíjukat tovább termeljék.
Az elmúlt húsz évben 67-ről 73-ra növekedett a születéskor várható élettartam, ami nem hangzik rosszul, ugyanakkor súlyos gazdasági következményekkel jár.
A szakértők szerint egyszerűen nem arra találták ki a 20. század közepén a nyugdíj rendszert, hogy 80 és 90 éves embereket tömegével tartson fenn. Sok esetben már most is sok nyugdíjasnak dolgoznia kell, hiszen a neki szánt juttatások nem elégségesek, hogy megtakarítást, pénzügyi vésztartalékot tudjon kialakítani.