A paradicsom növény őszi dilemmái
Miközben a nappali órákban néha még kellemesen felmelegszik a levegő, az első őszi fagyok már a nyakunkon vannak. Ez a helyzet kerttulajdonosok és balkonkertészek számára egyaránt aktualizálja a kérdést: mit kezdjünk a megmaradt paradicsommal?
Tégy lépéseket az első fagyok idején
Az első fagyok idején, függetlenül attól, hogy a paradicsom zöld-e vagy sem, le kell szedni. Ha a paradicsomok elérte a normál méretet, elég őket kettévágni és megvizsgálni a magházat. Ha géles cseppecskék vannak a magházban, a paradicsom éretté válhat. Ellenkező esetben az ember inkább használja fel az éretlen paradicsomot – ha az ízlését nem rontja el a zöld szín.
A legjobb módszer a paradicsome érnek
Ha nincs fagyveszély, akkor lehet próbálkozni a szabadban történő paradicsom érleléssel. Ilyenkor nincs más teendője, mint a termést buborékfóliába csomagolni, hogy így teljesítse utolsó „lökést” az éréshez. Egy próbát mindenképpen megér a kiásott paradicsom növény fejjel lefelé való tárolása is, bízva abban, hogy a paradicsom így is éretté válik.
A legrosszabb, amit a paradicsommal tehetsz
A legrosszabb dolog, amit tehetünk, hogy a levágott zöld paradicsomot a hűtőben tartjuk. Mivel 10 fok alatt már gyors ütemben bomlanak a paradicsom aromaanyagai. Ha az érett, de zöld színű bogyót 13-18 fok között tároljuk, 90% -os relatív páratartalom mellett, még nem jön létre hidegkárosodás, és lassan kialakul a jellemző szín is.
Paradicsom tárolása a leghatékonyabb módon
Fontos, hogy az átválogatott, ép és betegségmentes paradicsomokat papírzacskóba, kartondobozba, vagy akár egy faszekrény fiókjába helyezzük. Az érés érdekében tegyünk bele egy érett almát vagy banánt is. Az érés folyamatát szükséges rendszeres időközönként ellenőrízni. Ha minden jól ment, akkor tapasztalhatjuk, hogy a paradicsomok néhány hét alatt beérik. Ha valaki nem ért ehhez, vagy nem szeretne vele bíbelődni, azt is kipróbálja, hogy szobahőmérsékleten hagyja a paradicsomot, mert általában így is beérnek.