Az infláció csökkentésére tett erőfeszítések ellenére az árak növekedése nem lassul jelentősen Magyarországon. Az éves és havi adatok is arra utalnak, hogy a vásárlóknak továbbra is emelkedő árakkal kell szembenézniük. A legújabb statisztikák rámutatnak, hogy az alapvető élelmiszerek árai kiugróan növekednek, és még azok a termékek is drágulnak, amelyek eddig kevésbé voltak érintettek.
Éves drágulás: kiemelkedő változások
2024 novemberében a fogyasztói árak 3,7%-kal emelkedtek az előző évhez képest, amit a bázishatás is felerősített. Az élelmiszerek között több termék éves szinten kiemelkedő drágulást mutatott: az UHT tej ára például 50,3%-kal, a finomliszté 42,5%-kal, míg a 100%-os narancsléé 33%-kal lett magasabb. A zöldségfélék, mint a zöldpaprika és a citrom, szintén 20-30%-os áremelkedést produkáltak, ahogy a csirkemellfilé és a szombat esti mozijegyek is. Az ilyen mértékű drágulás nemcsak a családok költségvetését terheli meg, hanem az infláció mérséklésének hatékonyságát is kérdésessé teszi.
Havi drágulások: újabb terhek a fogyasztók vállán
Az árak növekedése havi szinten sem állt meg. Október és november között az árak átlagosan 0,5%-kal nőttek, de bizonyos termékek esetében ez az érték sokkal magasabb. A zöldpaprika és a paradicsom ára például egyetlen hónap alatt 15%-kal nőtt, míg a tojás, a narancslé és a pulykamell sonka ára is 10%-ot meghaladó drágulást mutatott. Még a mozijegyek ára is 8%-kal emelkedett, ami jól mutatja, hogy a drágulás szinte minden területet érint.
Árcsökkenések: némi enyhülés néhány terméknél
Az inflációs adatokban pozitív változás is megfigyelhető néhány terméknél. Például a citrom ára éves szinten 15,3%-kal csökkent, míg a macskaeledel és a vöröshagyma ára szintén mérséklődött. A háztartási gépek között a gáztűzhelyek ára 4,8%-kal lett olcsóbb, és a gyorsfagyasztott zöldborsó, a kristálycukor és a háztartási keksz is kevesebbe kerül, mint egy évvel ezelőtt.
Kilátások és következmények
Bár az infláció mérséklésére tett lépések eredményeket hoztak az összesített mutatók szintjén, a mindennapi vásárlók számára az alapvető élelmiszerek és szolgáltatások drágulása továbbra is súlyos kihívás. Az árak további nyomon követése és a célzott gazdasági beavatkozások nélkül az infláció hatása továbbra is érezhető marad.
forrás: https://www.penzcentrum.hu/vasarlas/20241210/csunya-felismeres-eri-a-magyar-vasarlokat-a-boltok-kasszainal-erre-kevesen-szamitottak-2024-vegen-1160486