Az utóbbi években a polisztirol szigetelés egyre népszerűbbé vált a lakásfelújítások során. Azonban Alexandru Hortopan építész szerint ez az anyag számos egészségügyi és épületfizikai problémát okozhat.
Egészségügyi kockázatok
A polisztirol szigetelés és a hermetikusan záródó nyílászárók kombinációja megakadályozza az épület természetes szellőzését, ami magas páratartalomhoz vezethet. Ennek következtében penész és más mikroorganizmusok telepedhetnek meg a falakon, amelyek légzőszervi megbetegedéseket okozhatnak, különösen gyermekeknél.
“Nem javaslom a polisztirol szigetelés használatát. Főleg a kisgyerekes családok esetében kell kerülni ezt az anyagot. Nagyon sokan polisztirollal szigetelnek, és még termopán nyílászárókat is tesznek. Ezáltal teljesen megfosztják a házat attól, hogy lélegezni tudjon.
Nagyon nagy lesz a páratartalom, és ennek köszönhetően gombák, és más különböző mikroorganizmusok telepednek meg a helyiségek belső falain. Ha egy kisgyerek ilyen helyen nevelkedik fel, akkor szinte biztos, hogy légzőszervi megbetegedésekkel fog küzdeni” – véli a szakember.
Alternatív megoldások
Hortopan a kőzetgyapot szigetelést javasolja, amely bár drágább, de jobb hangszigetelő és páraáteresztő tulajdonságokkal rendelkezik, valamint nem éghető, mivel olvadáspontja 1000 °C felett van.
Nemzetközi szabályozás
Egyes országokban, például Norvégiában, már betiltották a polisztirol használatát, mivel ez a kémiai úton előállított anyag nem újrahasznosítható és környezetkárosító.
A polisztirol szigetelés rövid távon költséghatékony megoldásnak tűnhet, de hosszú távon komoly egészségügyi és környezeti kockázatokat rejt magában. Érdemes megfontolni az alternatív szigetelési módszereket a biztonság és az egészség megőrzése érdekében.