Oroszország szerda reggel nagyszabású drón- és rakétatámadást hajtott végre Ukrajna fővárosa, Kijev ellen, amelyben egy ember meghalt és legalább négyen – köztük egy gyermek – megsérültek.
A támadás lakóépületeket, irodákat és polgári infrastruktúrát is megrongált. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a támadás egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a Kreml nem kíván békés megoldást találni a háborúra.
A francia AFP hírügynökség újságírói több robbanást hallottak Kijev felett, majd a földön egy letakart holttestet láttak az utcán, amelyet törmelék borított. Az orosz védelmi minisztérium később bejelentette, hogy célzott rakétacsapást mértek ukrán katonai-ipari létesítményekre, állításuk szerint minden célpontot sikerült eltalálni.
Putyin nem készül békére
Zelenszkij szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök továbbra sem hajlandó tárgyalni a békéről. „Putyin nem a békére készül – továbbra is ukránokat gyilkol és városokat rombol” – írta közösségi oldalán. Az ukrán elnök szerint csak határozott lépések és nemzetközi nyomásgyakorlás állíthatja meg ezt a terrort, ezért a világ összes szövetségesének együttes támogatására van szükség.
Oroszország elutasítja a területcserét
A támadással egy időben Moszkva egyértelműen elutasította, hogy bármilyen béketárgyalás során szóba jöhessen a megszállt területek cseréje. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette: „Ez lehetetlen. Oroszország soha nem tárgyalt és nem is fog tárgyalni saját területeinek cseréjéről.”
Peszkov reakciója arra a javaslatra érkezett, amelyet Zelenszkij vetett fel egy esetleges területcserére vonatkozóan, amelyben Ukrajna által ellenőrzött oroszországi Kurszk régió egy részének átadása szerepelt volna.
Trump és a béketervek
Miközben a harcok folytatódnak, az Egyesült Államok és Oroszország között egyre több diplomáciai egyeztetés zajlik. Donald Trump amerikai elnök egyik különmegbízottját, Keith Kelloggot bízta meg azzal, hogy készítsen egy javaslatot a harcok leállítására. Kellogg jövő héten Ukrajnába látogat, hogy tárgyalásokat folytasson Kijev vezetésével.
Trump egyúttal az Oroszországban korábban drogügy miatt bebörtönzött amerikai Marc Fogel szabadon bocsátását is bejelentette, amelyet szerinte különmegbízottja, Steve Witkoff közvetített ki. Az elnök arra is utalt, hogy egy másik amerikai fogoly is hazatérhet hamarosan, de részleteket nem közölt arról, milyen feltételekkel sikerült ezt elérni.
Kijev és a frontvonal helyzete
Az ukrán légvédelem jelentése szerint az orosz támadás során 123 drón és rakéta érkezett az országba, amelyből 71-et sikerült lelőni, köztük több iráni tervezésű Shahed támadó drónt is. Az ukrán mentőszolgálatok mintegy 120 szakembert vezényeltek ki Kijev különböző részeire, hogy segítsenek a károk elhárításában.
Közben Ukrajna több frontszakaszon is veszteségeket szenved el az orosz csapatokkal szemben. Az utóbbi hónapokban az orosz hadsereg több stratégiai ponton is előretört, amely további kihívások elé állítja az ukrán hadvezetést.
A közelgő müncheni biztonsági konferencián Zelenszkij találkozni fog az Egyesült Államok alelnökével, JD Vance-szel, hogy megvitassák a háború aktuális helyzetét és a lehetséges megoldásokat. Ez a találkozó kulcsfontosságú lehet Ukrajna további támogatása szempontjából, különösen annak fényében, hogy az ukrán hadsereg egyre nehezebb helyzetbe kerül a frontvonalon.