Európai parlamenti vizsgálóbizottság érkezik Magyarországra áprilisban, hogy felmérje a jogállamiság állapotát és a legújabb fejleményeket.
A küldöttség célja, hogy átfogó képet alkosson a magyar jogrendszerről, különös figyelmet fordítva a bírósági reformokra és a korrupció elleni küzdelem hatékonyságára – számol be a Népszava.
Vizsgálat a jogállamiság alakulásáról
A hivatalos döntést a pártok frakcióvezetői csütörtökön hozzák meg, de a delegáció látogatása már biztosra vehető. Az EP korábban többször is bírálta a magyar jogállamisági helyzetet, és most újabb vizsgálatot tartanak szükségesnek, hogy megállapítsák, történt-e előrelépés.
Tineke Strik, a magyar jogállamisági ügyek európai parlamenti jelentéstevője kiemelte, hogy az elmúlt időszakban több aggasztó fejlemény történt Magyarországon. Ide sorolta a Szuverenitásvédelmi Hivatal fellépését civil szervezetekkel szemben, a rendőrségi akciót az Integritás Hatóságnál, valamint a bírósági reformot, amely a bírák fizetésemeléséhez volt kötve. Ezek az ügyek a delegáció kiemelt érdeklődésére tarthatnak számot.
Politikai összefüggések
Strik szerint az Európában tapasztalható politikai változások is hatással vannak a magyarországi folyamatokra. Meglátása szerint Donald Trump egykori amerikai elnök politikai öröksége és a szélsőjobboldali mozgalmak térnyerése Európában Orbán Viktor kormányának retorikáját is befolyásolhatja, tovább ösztönözve a jelenlegi politikai irányvonal folytatását.
Mit jelent ez Magyarország számára?
A delegáció látogatása ismét reflektorfénybe helyezi Magyarország uniós kapcsolatait. Az Európai Parlament jogállamisági vizsgálata akár hatással is lehet az uniós forrásokhoz való hozzáférésre, amelyeket az EU eddig részben felfüggesztett a magyar kormány politikájával kapcsolatos aggályok miatt.
A vizsgálat eredménye várhatóan további vitákat szül majd az Európai Unióban Magyarország demokratikus állapotairól, miközben a közelgő európai parlamenti választások is egyre közelednek.