BelföldÉletmódGazdaságHírek

„Vége a 13. havi nyugdíjnak? Kiszivárgott a brüsszeli jelentés!”

Egyre nagyobb vihart kavarnak azok a jelentések, amelyek szerint az Európai Unió egyes dokumentumaiban szereplő ajánlások a 13. havi nyugdíj csökkentésére, illetve a nyugdíjkorhatár emelésére vonatkoznak. A kormányzati kommunikáció szerint Brüsszel valóban arra készteti Magyarországot, hogy vizsgálja felül a jelenlegi rendszert. A Faktum elemzése rámutatott, hogy az Európai Bizottság hivatalosan tagadja az ilyen jellegű követeléseket, de az OECD jelentéséből kiderül: a 13. havi nyugdíjat korlátoznák, illetve az ellátottak körét szűkítenék.

A vita kiindulópontja: mit mond a Kormányinfó?

A legutóbbi Kormányinfón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta, hogy:

„Látjuk, hogy folyamatos támadások érik a 13. havi nyugdíjat. Brüsszel markában lévő politikai erők is felvetették, hogy ezt a támogatási formát át kellene alakítani vagy meg kellene szüntetni.”

Brüsszel tagad, de a dokumentumok mást mutatnak

A kormánykritikus sajtó hivatkozik az Európai Bizottság korábbi nyilatkozatára, amely szerint „Brüsszel nem kéri a 13. havi nyugdíj eltörlését”. Ugyanakkor az OECD jelentése egyes szakaszaiban valóban szerepel a nyugdíjrendszer felülvizsgálásának igénye, különösen a fenntarthatóság miatt.

A 2022-es Európai Tanács-ajánlás is rámutat arra, hogy a 13. havi nyugdíj fenntarthatósága kérdéses lehet a fiskális egyensúly megőrzése érdekében.

A legfontosabb pontok a jelentésből:

  • A 13. havi nyugdíj költségeinek csökkentése javasolt.
  • 2030-ra 0,18%-kal, 2045-re 0,24%-kal, 2070-re pedig 0,28%-kal csökkenne az állami kiadás.
  • A javaslat tartalmazza a nyugdíjkorhatár emelését is.

Mit jelent ez a magyar nyugdíjasoknak?

Habár az Európai Bizottság hivatalosan nem fogalmazott meg olyan ajánlást, amely a 13. havi nyugdíj teljes eltörlését követelné, az OECD jelentés egyértelműen a korlátozásokat javasolja.

Ez azt jelenti, hogy egyes nyugdíjasok kikerülhetnének a jogosultak köréből, így a legnagyobb vesztesei a folyamatnak a legidősebb vagy legkisebb nyugdíjat kapó magyarok lehetnek.

A kormány válaszul kijelentette, hogy nem hajlandó elfogadni az ilyen ajánlásokat, és a 13. havi nyugdíj a jövőben is megmarad.

Mi lesz a következő lépés?

A vita biztosan nem zárul le ennyivel. Miközben az uniós szervek szerint nincs hivatalos követelés a nyugdíjak átalakítására, az OECD-ajánlások és az Európai Tanács ajánlásai mégis rámutatnak, hogy a 13. havi nyugdíjat bizonyos formában visszavennék vagy korlátoznák.

A kormány jelezte, hogy nem hajlandó engedni, és továbbra is biztosítani fogja a kiegészítő ellátást.

A kérdés most az, hogy a nyugdíjasok mire számíthatnak hosszú távon, és vajon a kormány ellen tud-e állni a brüsszeli nyomásnak?

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Olyan történeteket és gondolatokat osztok meg, amelyek lekötik az olvasót, elgondolkodtatnak, vagy éppen kikapcsolódást nyújtanak. Fontos számomra, hogy minden cikk hiteles, lényegre törő és élvezetes legyen.

EZ MÉG ÉRDEKELHET