A szálló por magas koncentrációja miatt több magyarországi településen veszélyessé vált a levegő minősége – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken.
Az előző napi mérések alapján készült térkép szerint elsősorban a keleti országrészben romlott drasztikusan a levegőhigiénés helyzet.
Kritikus állapot több településen
A levegőhigiénés index négy kategóriát tartalmaz: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes. A legfrissebb adatok szerint az alábbi városokban veszélyes a levegő minősége:
- Putnok
- Nyíregyháza
- Debrecen
- Békéscsaba
- Kecskemét
- Tököl
Ezen településeken a szálló por koncentrációja meghaladja a kritikus határértékeket, és komoly egészségügyi kockázatot jelenthet az ott élők számára.
Egészségtelen és kifogásolt levegőminőség
A következő városokban az NNGYK adatai szerint egészségtelen a levegő:
- Kazincbarcika
- Miskolc
- Eger
- Várpalota
További települések, ahol kifogásolt levegőminőséget mértek:
- Hernádszurdok
- Sajószentpéter
- Oszlár
- Salgótarján
- Szolnok
- Vác
- Esztergom
- Dorog
- Budapest
- Százhalombatta
- Székesfehérvár
- Pécs
- Kaposvár
- Ajka
- Szentgotthárd
- Szombathely
- Sarród
- Mosonmagyaróvár
Az ország többi mérőállomása elfogadható szintű levegőminőséget rögzített.
Előrejelzés: Nem várható jelentős javulás
A HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzése szerint nyugaton várhatóan jobb lesz a levegőminőség, míg keleten és északkeleten a szálló por magas koncentrációja miatt továbbra is rossz maradhat a levegő. Egyes nagyvárosokban a légszennyezettség szintje meg is haladhatja a riasztási küszöbértéket.
A szakemberek szerint szombaton sem várható jelentős javulás: bár keleten és északkeleten kismértékű csökkenés lehetséges, a szennyező anyagok koncentrációja továbbra is az egészségügyi és tájékoztatási határértékek felett alakulhat.
Egészségügyi ajánlások
A hatóságok felhívták a figyelmet arra, hogy az érintett településeken a következő csoportok számára különösen ajánlott a szabadtéri aktivitás csökkentése:
- Idősek
- Gyermekek
- Krónikus légzőszervi betegségekben szenvedők
A lakosság számára javasolt a beltéri tartózkodás és a szennyező anyagokkal való érintkezés minimalizálása. A szakemberek kérik, hogy aki teheti, kerülje a szilárd tüzelőanyagok használatát, valamint részesítse előnyben a tömegközlekedést az egyéni autóhasználat helyett, csökkentve ezzel a légszennyező anyagok kibocsátását.