A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen Szájer József hangsúlyozta: Magyarországon a szabadság és az emberi méltóság ma alkotmányosan garantált, szemben az 1950-es évek elnyomásával.
Az eseményt Bauer Sándor szobránál rendezték meg, ahol Szájer rámutatott, hogy a kommunizmus bűneit nem lehet elfelejteni, hiszen az ideológia a világtörténelem leggyilkosabb rendszerei közé tartozott.
Emlékeznünk kell a kommunizmus áldozataira
Szájer József beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a kommunizmus idejében Magyarországon idegen megszállás uralkodott, ami ellen Bauer Sándor is tiltakozott élete feláldozásával. A Szabad Európa Intézet igazgatója emlékeztetett: a 17 éves fiatal a Nemzeti Múzeum lépcsőjén gyúgyújtott mécsest tiltakozásul az elnyomás ellen.
Hamis vádak a diktatúráról
Szájer kifejtette, hogy napjainkban is vannak olyanok, akik Magyarországra diktatúraként tekintenek, ám ezek a vádak alaptalanok. „Vannak, akik tudatosan terjesztenek hazugságokat, hogy kicsinyítsék a kommunizmus bűneit. Nekünk pedig az a dolgunk, hogy ezekkel a vádakkal szembeszálljunk, és emlékeztessük a világot a kommunizmus valódi természetére” – mondta.
Csigás Zoltán: A kommunizmus árnyéka még mindig itt van
Csigás Zoltán, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke kiemelte, hogy a kommunizmus és az ahhoz hasonló elnyomási rendszerek máig fenyegetést jelentenek. „Nemcsak nemet kell mondanunk ezekre a diktatórikus eszmékre, hanem igent is kell mondanunk arra, milyen országban szeretnénk élni. Egy olyan Magyarországot akarunk, ahol az Alaptörvényben foglalt értékek valóban érvényesülnek” – fogalmazott.
A megemlékezés során a résztvevők hangsúlyozták, hogy a nemzeti függetlenség, a demokrcia és a szuverenitás alapvető értékek, amelyeket mindenkor védeni kell.