HasznosHírekOtthon

A csodált szomszéd kertjében 10 orchidea egy tőből! Mégis hogyan?

Az orchidea csodálatosan gyönyörű növény, és ha megfelelően gondozzuk, otthonunk dísze lehet, melyet számos vendégünk irigyel. Ugyan vannak néhány egyszerű szabályok, amelyeket követnünk kell, de ha ezeket ismerjük, a gondozása nem okoz problémát.

Az orchidea szaporítása – tippjeink és trükkjeink

Cikkünkben egyszerű tippeket és trükköket osztunk meg veletek az orchidea szaporításával kapcsolatban. Az orchideát sarjosítással szaporítjuk, amely az anyanövényen fejlődik ki: a szárán, vagy a tövén.

Ha a hajtás a száron fejlődött ki, meg kell várni, amíg a sarj eléri azt a méretet, amikor átültethető, és önállóan képes élni. Ezért nem szabad túl korán leválasztani.

Ezt úgy mérheted le, hogy a sarj már rendelkezik 5 levéllel, és körülbelül 7 cm-es léggyökér jelenik meg rajta. A biztonság kedvéért várjuk meg ezeket, hogy ne tegyünk kárt a növényben.

Az eljárást a hajtás levágásával kezdjük a növényről. Használhatunk lánggal fertőtlenített éles vágóeszközt, vagy bármilyen fertőtlenített eszközt. Vágjunk óvatosan és pontosan. A fertőtlenítés nagyon fontos, hogy ne fertőzzük meg a növényt. Levágás után a sebet faszénporral kezeljük, egyszerűen rászórjuk.

Így követheted nyomon a fejlődést

Amikor ezzel végeztünk, egy átlátszó cserépben ültetjük a sarjat, így nyomon követhetjük a fejlődését. Egyesek a növény szellőzése érdekében lukakat is készítenek a cserép oldalába.

A talajt tekintve az orchideát legjobban orchidea-tápszerben érdemes ültetni, nem egyszerű virágföldbe. Ez a tápszer általában kapható a virágüzletekben, ami tökéletes táptalajt biztosít a növénynek.

Ezt a lépést biztosan ne hagyd ki – egy pálcára lesz szükséged

A cserépbe ültetés után helyezzünk egy pálcát az orchidea mellé, és ehez rögzítsük a növény szárát csipesszel vagy szalaggal.

Az elültetés utáni 8-14 napban ne öntözzük meg a növényt, de fontos, hogy úgy takarjuk le műanyaggal vagy nejlonnal, hogy a táptalaj nedvességtartalma ne párologjon el. A kezdeti időszak után az orchidea talaját már permetezhetjük, a leveleit pedig csak akkor ajánlott permetezni, miután kicsit többet fejlődött.

Így kell bánni a tőnél kifejlődött hajtásokkal

A tőnél kifejlődött hajtások esetében az eljárás hasonló, de ezen sarjak leválasztása gyökerek felforgatásával jár, ezért sohasem szabad leválasztani őket, amikor az orchideánk virágzik.

Leválasztáskor a teljes növényt kiszedjük a talajából (meg kell várni, hogy a talaj kiszáradjon, nem szabad nedves talajból kivenni). Innentől kezdve az eljárás ugyanaz, mint amit a korábbiakban is leírtunk.

Sok sikert az orchideák gondozásához!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET