A krónikus fájdalom, különösen a derék- és nyakfájás külsőségeit, mintegy 100 millió amerikai tapasztalja. Ezt a megpróbáltatást rendkívül nehéz kezelni, de most elképzelhetjük, hogy újra sétálunk és élettel teli életet élünk, annak ellenére, hogy azt mondták, hogy soha többé nem lesz részünk ebben. Ezt a bravúrt egy embernek sikerült véghezvinnie, ezt követően pedig egy teljes edzésprogramot dolgozott ki, hogy ugyanígy segítsen másoknak: Ő Valentin Dikul. Először ismerjük meg őt, majd nézzük meg mi a Dikul torna, és hogyan nevezhető életváltónak.
Mi a Dikul torna kezdete?
Valentin Dikul volt cirkuszi tornász és a vázizomrendszeri problémákra szakosodott rehabilitációs center vezetője. Nehéz gyermekkor után meg tudta valósítani, hogy cirkuszi artistaként mutathasson be előadásokat. Azonban 1962-ben egy litvániai Kaunas-ban megrendezett előadás alkalmával egy acél tartógerenda törött el, és Dikul több mint 10 méteres magasságból zuhant le. Az orvosok szerint soha többé nem fog tudni járni. Dikul azonban nem adta fel, először a felsőtestét kezdte megerősíteni, majd a lebénult alsó végtagjait is, mintha azok jól működnének.
Eleinte kötéllel erősítette a teste azon részeit, amiket trainirozni szeretett volna, és súlyokkal hozott létre a mozgásukra ható ellenállást. A kondigépeket teljesen egyedül csinálta meg. Az évekig tartó kitartó edzésnek köszönhetően Dikul képes volt visszatérni a normális életbe. Továbbá a világ legerősebb emberei közé tartozott, ahogyan súlyokkal zsonglőrködött, ami egyedülállónak számít még manapság is. A Guinness Rekordok Könyve is felvette a nevét. Mindennek tetejébe fejlesztett egy saját rehabilitációs módszert aszámára, akiknek gerincproblémáik vannak.
Hogyan segít a Dikul torna az egészség megőrzésében?
Azt tudjuk, hogy bizonyos egészségügyi problémák, mint például a gerincferdülés, az osteochondrosis vagy a csigolyaközi porckorongsüllyedés mind a gyerekek, mind a felnőttek körében nagyon gyakran előfordulnak. Az a kérdés merül föl, hogy a Dikul torna miként lebeghet segítségre?
Tegyél próbát a következő gyakorlatsorral
Természetesen a gyakorlatok a személyi állapothoz alkalmazkodva változhatnak, de minden gyakorlat nagyon egyszerű. A következő gyakorlatsort ajánljuk azoknak, akik krónikus hátfájásban vagy osteochondrosis-ban szenvednek.
1. gyakorlat
Feküdj a hátadra, nyújtsd ki oldalra a karjaidat úgy, hogy a tenyereid lefelé néznek. A lábaid egymás mellett nyújtsd ki. Anélkül, hogy a fejed, a vállad vagy a bal lábad megemelnéd, lassan fordítsd a bal csípődet jobbra. Maradj ezen a pozíción 2-3 másodpercig, majd térj vissza a kiindulópozícióba. A gyakorlatot végezd el az ellenkező oldalon is.
2. gyakorlat
Feküdj a hátadra, lábaidat vállszéles terpeszben helyezz el. Karjaidat keresztezd a mellkasodon. Anélkül, hogy a medencéd vagy a lábadat emelendnéd a talajról, fordítsd be a bal válladat. Maradj így 2-3 másodpercig, majd térj vissza a kiindulópozícióba. Végezd el a gyakorlatot az ellenkező oldalon is.
3. gyakorlat
Feküdj a hátadra, lábaidat nyújtsd ki párhuzamosan egymás mellett. Karjaidat nyújtsd oldalra, tenyereidet lefelé fordítva. Anélkül, hogy felemelnéd a fejed vagy a vállaid a talajról, mindkettő lábadat húzd jobbra, annyira, ahogy csak tudod. Tartsd ezt a pozíciót 2-3 másodpercig, majd térj vissza a kiindulópozícióba. Végezd el a gyakorlatot az ellenkező oldalon is.
4. gyakorlat
Feküdj a hátadra, lábaidat vállszéles terpeszben nuyújtsd ki. Karjaidat keresztezd a mellkason. Anélkül, hogy a medenced vagy a lábaid felemelnéd a talajról, csúsztasd balra a testedet. Maradj így 2-3 másodpercig, majd térj vissza a kiindulópozícióba. Végezd el a gyakorlatot az ellenkező oldalon is.
5. gyakorlat
Állj egyenesen, nézz a távlatba. Anélkül, hogy a hátadat meghajlítanád, hajlítsd be a térdeidet, és dőlj előre úgy, hogy a karjaid folyamatosan párhuzamosak maradjanak a törzsöddel. Maradj ezen a pozíción 2-3 másodpercig, majd térj vissza a kiindulópozícióba.
Válassz olyan gyakorlatot, ami a leginkább komfortos számodra, vagy kérd szakember segítségét!
Dikul torna – a mentális egészség szerepe
A Dikul torna jelentős szerepet tulajdonít a mentális gyakorlatoknak is.
Egészítsd ki a gyakorlatsorral járó fizikai erőfeszítést pozitív beállítottsággal, és a hit erejével, hogy képes vagy eljutni a teljes gyógyulásig.
A gyakorlatok végrehajtása közben ügyelj arra, hogy semmi ne zavarjon meg, és ne álljon az utadba.
Ha gyakorlás közben dühös, ideges vagy csalódott vagy, szüneteltesd, és próbálj meg visszatérni a pozitív gondolkodáshoz.
Zárd a gyakorlatokat egy pozitív megerősítéssel: “A mai torna hasznos volt, új eredményeket értem el.”
Emlékezz Dikul elveire!
Ahhoz, hogy megkönnyítsd a gyakorlatsorral járó haladást, alkalmazd azokat a gondolatokat, amiket Dikul hirdet:
Mielőtt fizikai erőt szereznél, fejleszd a mentális erődet. Az, hogy kitartó vagy, érzelmileg stabil, és hiszel a sikerben, alapvető a fizikai eredmények elérése szempontjából.
A gyakorlatoknak ösztönözniük kellene az izmokat a normál működés visszaállítására, de nem szabad őket túlterhelni. Vagyis ne vidd túlzásba, a legtöbb betegség esetén heti háromszori torna elegendő.
A gyakorlatok menetének mindig ugyanolyannak kell lennie. Mindig végezd a mozdulatokat fokratosan, lassan, ritmikusan, stressz nélkül. Ha jól csinálod, a torna során nem fogsz kapkodni a levegő után.
Mindig figyelj a tested jelzéseire. Ha komoly fájdalmat érzel a gyakorlás közben, hagyd abba, amíg más módszerrel nem sikerül kezelned a fájdalmat.
A fentiek ismeretében miért ne bíznánk egy olyan emberben, aki képes volt leküzdeni egy bénulást, és ezzel egészségesebb és teljesebb lett az élete?
Miután elolvastad ezt a cikket, nyilvánvalóan lelkileg is megfogott Valentin Dikul példája és az, amit más emberekért tett. Kérdezd meg orvosod, gerincterapeutád vagy rehabilitációs szakértőd véleményét a Dikul tornáról, és ha hozzájárul a gyakorlásához, ne habozz nekilátni!
HOZZÁSZÓLÁSOK
Nagy Alma
Mili –2018-07-08 20:01
Nagyon hasonlítanak a gyakorlatok a Mc Kenzie tornához.
Zsuzsanna Barnás – 2021-09-19 11:15
Ezeket láttad már?
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!