Az otthon elkészített ételekkel egészségesen táplálhatjuk magunkat – mondanak néhány tudományos kutatás. A biztonságos étkezés érdekében azonban számos fontos szabályt érdemes betartani. Az ételfertőzéshez már egészen csekély mennyiségű káros baktérium is elegendő, ezért minden ételt gyanakodva kezelj, ha felmerül benned a romlás gyanúja.
1. A hús hűtőn kívüli felolvasztása
Minden élelmiszer tárolása szempontjából az a veszélyes, ha 5-60 Celsius-fok között van a hőmérséklet, ugyanis ebben a tartományban a baktériumok gyorsan szaporodnak. Inkább hűtőben vagy mikrohullámú sütőben olvaszd fel a fagyasztott húsokat!
2. A nyers hús megmosása
Az a gondolat, hogy ha valamit megmossunk, az tiszta lesz, tévút, különösen igaz ez a húsnál. A nyers húst a főzés előtt sem szabad megmosni, ezáltal ugyanis a rajta lévő baktériumok könnyen máshová, például a munkalapra, más ételekre vagy a főzőeszközökre kerülhetnek.
3. Az étel hűtőbe tétele előtti lehűtése
Az elkészült ételt nem lenne szabad több mint 2 órán át szobahőmérsékleten hagyni, majd utána hűtőbe tenni. Ez ugyanis a 5-60 Celsius-fokos tartományban való baktériumszaporodást eredményezheti.
4. Az étel kóstolgatása a romlás ellenőrzése érdekében
A veszélyes baktériumok jelenlétét ki lehetetlen szűrni az íze vagy megjelenése alapján. Akár már az apró mennyiség is elegendő lehet a mérgezéshez. Ezért kidobnaya az összes olyan ételt, aminél felmerül benned a gyanú, hogy romlott lehet.
5. A nyers tészta megkóstolása
Soha ne egyél nyers tojást semmilyen formában! Nagy az esélye, hogy olyan baktériumokat tartalmaz, mint a szalmonella, amely nagyon veszélyes az emberekre. Még tojás nélkül készült nyers tésztát se kóstolgass, mert a lisztben lehetnek E. coli baktériumok, amelyek fertőzéseket okozhatnak.
6. Hús és hal pácolása hűtőn kívül
Ismét a veszélyes hőmérsékleti tartomány, ahol a baktériumok gyorsan szaporodnak. Ha hűtőn kívül, szobahőmérsékleten pácolod az ételt, szinte biztos, hogy egy fontos szabályt felejtesz el betartani.
7. A hús vagy hal nem megfelelő átsütése
Egy étel csak akkor tekinthető biztonságosan fogyaszthatónak, ha megfelelő hőkezelésben részesült. Csak akkor lehetsz biztos benne, hogy nincsenek benne baktériumok. Használj hőmérőt a hús és a hal megfelelően átsütése érdekében!
8. A kézmosás elmulasztása főzés előtt
A baktériumok mindenhol megélnek, beleértve a kezünket is. Gondolj bele, mennyi mindent érintettél már meg a nap során, és ha kézmosás nélkül kezdesz főzni, ezeket a baktériumokat mind átviheted az ételre. Ne felejts el a kézmosásról sem főzés után!
9. A méz hővel szembeni ellenállása
Kutatók szerint a méznek magas hőmérsékleten csökken a minősége és karcinogén összetevők képződhetnek benne. Ezért a forró teához és forró ételekhez nem tanácsos mézet adni.
HOZZÁSZÓLÁSOK
Nagy Alma
Hozzászólások:
Fekete Ágnes: Ha nem hagyom ki hűlni az ételt mert az nem jó, akkor hogy tegyem a hűtőbe? Melegen nem szabad!
Zilahi László: Akkor, hogy igyunk mézes teát? Ha sehogy, akkor miért nem azt mondja? A forró fazekat hogy tegyem a hűtőbe. Miért olvasok én ilyen ostobaságokat?
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt