Valószínűleg te is számtalanszor találkoztál már vele a kertben, de valószínűleg nem tudtad, hogy a libafű, tudományos nevén Eleusine indica, valóban csodás tulajdonságokkal rendelkezik. Bár elsőre talán nem tűnik jelentősnek, ez a gyökeres gyomnövény számos betegség ellen nyújthat megoldást.
10+1 ok, hogy mire használhatjuk a libafüvet
A libafű, ami a legkülönbözőbb környezetekben is sikeresen növekszik, tulajdonságait tekintve egy igazi gyógyászati kincsesbánya. Leginkább a gyulladáscsökkentő, antioxidáns, diabetikus, antiallergiás és diuretikus (vízhajtó) jellegét érdemes kiemelni. Hagyományos módon általában teát készítenek belőle, ami hatékony lehet jónéhány egészségügyi probléma ellen.
Íme, néhány egészségügyi állapot, amire használható:
Rák megelőzése és kezelése: A libafű elképesztően gazdag antioxidánsokban, amik segíthetnek a szervezetben található káros szabad gyökök semlegesítésében, ez pedig a problémás sejtek túlzott szaporodását, vagyis a rák kialakulását gátolhatja. A libafű teájának rendszeres fogyasztása alkalmazása hozzájárulhat a rák kialakulásának megelőzéséhez.
Petefészek ciszták és fibrómák enyhítése: A libafű gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt hatásos lehet petefészekciszták és myómák okozta tünetek enyhítésére is. A tea rendszeres fogyasztása csökkenti a tüneteket és elősegíti az egészségben történő gyógyulást.
Vesebetegség csökkentése: A libafűnek vízhajtó hatása van, így segít eltávolítani a felesleges vizet és sót a szervezetből. Ez különösen hasznos lehet, ha veseproblémákkal küzdesz, mert segít megtartani a szervezet folyadékegyensúlyát, csökkenti a duzzanatot.
Cukorbetegség kezelése: A libafű dizbetikus tulajdonságai jelentősen segíthetnek a cukorbetegeknek. Segíti a vércukorszint szabályozását, tehát a libafű teája értékes kiegészítő lehet a cukorbetegség kezelésében.
Vérzések és sebek gyógyítása: Ha vérzés áll fenn, vagy sérülésed van, a libafűből készült paszta közvetlenül az érintett területre kenve segíthet megállítani a vérzést és felgyorsítani a sebgyógyulást.
Paraziták ellen: A libafűnek van hashajtó hatása is, ami segíthet a parazitafertőzések kezelésében. Segíti a bélmozgást, és ezzel elősegíti a paraziták eltávolítását a gyomor-bélrendszerből – egészségesebbé téve az emésztőrendszered.
Tüdőgyulladás ellen: A libafű gyökereiből főzött tea jelentősen csökkentheti a tüdőgyulladás tüneteit és felgyorsítja a gyógyulást, gyakran már néhány nap alatt is látványos eredményt érhetünk el vele.
A magas vérnyomás kezelése: A libafű nyugtató hatást gyakorol a szív- és érrendszerre, így a vérnyomás csökkentésében is segíthet. A libafű teájának rendszeres fogyasztása segíthet a normál vérnyomás fenntartásában.
Lázas állapot enyhítése: Ha fennáll lázas állapot, a libafű enyhülést hozhat. A gyökereiből készült tea fogyasztása csökkentheti a testhőmérsékletet és enyhítheti a lázas tüneteket.
Ínszalagficamok kezelése: A libafű külső felhasználásra is alkalmas. Ha pl. ínszalagficamodás áll fenn, a zúzott levelekből készült borogatás csökkentheti a duzzanatot és a fájdalmat, így elősegíti a gyógyulás folyamatát.
Hogyan készítsd el a libafüvet gyógyászati felhasználásra:
Belső betegségek, mint például a cukorbetegség, vesebetegség, magas vérnyomás és láz esetére célszerű teát készíteni a levelekből vagy a gyökeréből. Fél liter vízhez használjunk egy marék libafüvet, forraljuk 3 percig, és fogyasszuk el naponta egy pohárral.
Külső alkalmazásokhoz, például sebekhez és ficamokhoz, készíts pasztát a friss levelek összetörésével. Vigye fel közvetlenül az érintett területre a gyógyulás érdekében.