Készítsd fel növényeid a téli hónapokra
A nyáron ápolt kertünk gyönyörű növényei, mint a leander, alma vagy a pálma, rendkívül fontos gondoskodást igényelnek a hideg hónapokban, hogy a következő szezonban is örömet okozzanak nekünk. Ennek sikeressége az előkészületeken és a gondos elhelyezésen múlik.
Cserepes növények teleltetéséhez tartózkodjunk az alábbiak figyelembevételétől:
Tápanyag-visszafogás
Ne vigyük a tápanyagot a cserepes növényekhez ősszel, mivel az ilyenkor növekvő hajtások nem lesznek elég erősek, és könnyen megfagyhatnak.
Nagyra nőtt növények visszavágása
Az erőforrás-takarékosság és a sérülésmentes tárolás érdekében vágjuk vissza a nagyra nőtt növényeket, mielőtt téli helyükre kerülnek.
Muskátli időben történő behordása
A muskátlit teleltetőhelyére vigyük, amikor a hajnali hőmérséklet 0 °C körüli. Az első fagy előtt vágjuk le a virágokat és a bimbókat, távolítsuk el a száraz leveleket és a betegek is.
A muskátli hűvös, világos helyen történő teleltetése
A muskátlit világos, 0–10 °C közötti helyiségben tároljuk. Ilyen helyen nem növekednek gyenge, túlzott hajtások, és a növény pihenő állapotban marad. Csak két-három hetente öntözzük meg, és gondoskodjunk megfelelő fényről, hogy ne hullassa el a leveleit.
Amarillisz gondozása
Nem szükséges öntözni az amarilliszt a teleltetés során. Tartsuk a hagymát a cserépben, és helyezzük száraz, hűvös helyre legalább 8-10 hétig, hogy pihenjen. Tavaszig, a fagymentes napokig ne tegyük ki.
Leander teleltetése
A leandert vigyük be, amikor a hőmérséklet 6-7 °C köré süllyed. A hűvös, száraz helyiség 4 °C feletti hőmérséklettel ideális a számára. Télen keveset öntözzünk, gondoskodjunk a rendszeres szellőztetésről, és némi természetes fényről. Tavasszal, amikor a külső hőmérséklet 15 °C-ot elér, kezdjük meg visszaszoktatni a szabad környezethez.
Pálmák téli gondozása
A kertben lévő télálló pálmákat nem szükséges bevinni, de az éjszakai -12 °C alatti hőmérséklet káros lehet számukra. A fiatalabb pálmákat vékony takaróval vagy zsákvászonnal védhetjük. Idősebb példányok esetén fogjuk össze és kötözzük meg a lombkoronát, amelyet szintén takaróval burkolhatunk be. A száraz leveleket rajta hagyhatjuk, mivel ezek extra hőszigetelést biztosítanak.
Kültéri cserepes növények teleltetése
Ha nem tudjuk bevinni a cserepes növényeket, akkor is áttelelhetnek a teraszon. Fontos, hogy a cserepeket alulról és oldalról is jól szigeteljük, és a növények ágait hálóval borítsuk be. Az edényeket húzzuk minél közelebb a falhoz, hogy védettek legyenek a szél és a hideg ellen. Ritkán kell őket öntözni, de figyeljünk arra, hogy a felesleges víz kiszorítható legyen, így elkerülhetjük a gyökerek megfagyását.
A növények gondos teleltetésével biztosíthatjuk, hogy kedvenc kertünk vagy balkonunk növényei friss energiával térjenek vissza a következő szezonban.