Emberünk 38 éves volt, amikor bemutatkozott. Oklevelekkel és katonai múlttal rendelkezett. Bejutott a vetélkedőbe egy gombnyomogató teszttel, amelynek keretein belül a legrövidebb idő alatt kellett helyes sorrendbe rendelnie a válaszokat.
Ingram, kihasználva a gyorsgombnyomó-gyakorlásokat, megoldotta a feladatot kevesebb mint négy másodperc alatt, így hívták be a TV vetélkedő stúdiójába. Szurkolói csapataként a barátja, Tecwen Whittock és a felesége, Diana is vele tartott.
Ingram az első öt kérdést hibátlanul, de hosszas gondolkodás után válaszolták meg a műsorban. Ezt követően segítségeket kezdett felhasználni (közönség segítség, 50:50, telefonos segítség). Ez csak az első forgatási nap volt, úgy gondolta, nagy valószínűséggel nem fog nyerni.
Ám az egész a másnap változott meg. Ingram jókedvűen ment a forgatásra, vállai felkészültek, és teljes testtartása magabiztosságot sugallt. Mintha már ismerte volna az összes választ, mégis egy ideig gondolkodott a lehetőségeken.
Charles Ingram a csúcsra jutott – egymillió fontot, átszámítva körülbelül 500 millió forintot nyert. Csak az utolsó kérdésre kellett választ adnia, amelyben ki kellett választania a négy lehetőség közül azt, hogy mi a neve a száz nullás számnak.
A lehetőségek a következők voltak: gigabit, googol, megatron, nanomol. A nézők lélegzetvisszafojtva figyelték: végül is egymillió fontról volt szó! Ingram elkezdett gondolkodni, sorra elnevezve az egyes válaszlehetőségeket, majd mintegy kizárva őket. Amikor a nézőtérről, a nagy csend közepette, egy halk köhögés hallatszott, Ingram a „googol” válasznál megállt, és ez bizonyult a helyes válasznak. Vajon puszta véletlen lenne?
Mindez ellenére, miután elfogadták a válaszát, az egymillió fontot nyertes Charles Ingram furcsán kezdett viselkedni. Először örült, majd nyilvánvalóan ideges lett, sőt, összevitatkozott a feleségével az öltözőben. Az igazi bonyodalom akkor jött létre, amikor az operatőrök elkezdték vágani a felvételt. Mint kiderült, Diana Ingram, aki a show végén a nézőteremben állt, rendszeresen köhögött. Tecwen Whittock is hasonlóan viselkedett, aki a show régi rajongója volt és mellesleg egy egyetemi oktató volt.
Mindketten akkor kezdtek köhögni, amikor Ingram a helyes választ adta, és korábban mindketten játszottak már ebben a műsorban. Az egyik show alkotója megjegyezte, hogy Ingram ilyenkor gyakorlatilag nem gondolkodott a válaszokon, hanem szinte azonnal kimondta őket. A szervezők végül, ahelyett, hogy átadták volna a nyertest járó egymillió fontot, csalás miatt beperelték őt és a társait.
Tecwen Whittock tagadta, hogy a köhögése jelek voltak. Azt állította, hogy súlyos porallergiája van, amit orvosi igazolások is alátámasztottak. Ezenkívül Whittock megpróbálta bizonyítani, hogy nincs kapcsolatban az Ingram házaspárral, de a telefonhívások követése ezt megcáfolta: legalább 27 alkalommal beszélt telefonon a párjával. Később a nézőket is megdöbbentették, nem csak a helyes válaszoknál köhögött, hanem előtte megvitatta a lehetőségeket a mellette ülőkkel.
A TV show felvételét mintegy 200-szor játszották le a bíróságon, de hivatalosan soha nem közvetítették Ingram győzelmét. Szakértők elemezték a show alatt rögzített „köhögéseket”. Kiderült, hogy több mint 190 egyszerű köhögésből 36 származott Tecwen Whittocktól, és 19 egybeesett Ingram helyes válaszaival. A leendő milliomos felesége is a válaszok ritmusára köhögött.
A három vádlott közül senki sem ismerte el bűnösségét, de másfél évnyi pereskedés és vizsgálat után mindhármukat szabálysértőnek találták. Ugyanakkor egyikük sem kapott börtönbüntetést: az enyhítő körülmény a gyermekek jelenléte volt. Végül Diana és Tecwen 18 hónapig felfüggesztették a börtönbüntetését, Ingram pedig 20 hónapot kapott. Emellett mindannyiukra pénzbüntetést szabtak ki – fejenként fizetendő összeg 5 és 25 ezer font között mozgott.
De az ügy még nem ért véget. Az „becsületét” sértő Ingramet eltávolították a hadseregből, elveszítve az őrnagyi rangját, de a katonai nyugdíját megtarthatta. Charles maga számítógépek javításával kezdett foglalkozni, a felesége pedig ajándéktárgyakat készítette az értékesítésre. Később az Ingram család csődbe ment, és a sajtó tolakodása miatt egy másik városba költöztek.
Charles Ingram néhány történetet írt életéről, és 2005-ben egy indiai író felhasználta a történetét regényéhez. A könyv alapján később a „Gettómilliomos” című filmet elkészítették. 2020-ban az Egyesült Királyságban is forgattak egy „Quiz” című drámai minisorozatot, amelyben az eredeti szereplők valósághűen jelenik meg.
Mindazonáltal, az Ingram család soha nem ismerte el a bűnösségét. Sőt, sok támogatójuk is volt, aki úgy vélte, hogy az Ingramok ártatlanok. Ki tudta, hogy tilos köhögni, mert ez súgást jelent? A játékszabályokban nincs ilyen!
Ráadásul 2020-ban a családnak új ügyvédje lett, Rhona Friedman, aki végül meggyőzte a házaspárt, hogy fellebbezést nyújtsanak be a Brit Fellebbviteli Bíróságnál – az egyik legbefolyásosabb szervnél. Friedman szerint Diana és Charles áldozatai voltak egy bírói hibának, így feladatuk annyi bizonyíték összegyűjtése, amennyi szükséges az ártatlanságuk bizonyításához. Amint ezek a bizonyítékok összegyűlnek, a tárgyalás valószínűleg nagy port fog kavarni. Ahogy szokás mondani, folyt. köv.